Kilpakumppani avasi sanaisen arkkunsa – Iivo Niskaseen liittyen ikäviä syytöksiä
Kuopion Suomen Cup päättyi perinteisen hiihtotavan viesteihin. Naisten viestin voitti Vuokatti Ski Team Kainuu, jonka joukkueen muodostivat Jasmin Kähärä, Vilma Nissinen ja Katri Lylynperä. Miehissä juhli Jämin Jänne (Markus Vuorela, Ristomatti Hakola ja Lauri Lepistö).
Naisten viestin kärkikamppailu nähtiin Vuokatti Ski Teamin ja Ikaalisten Urheilijoiden välillä. Vuokatin ankkurina hiihtänyt Lylynperä onnistui voittamaan niukasti Ikaalisten Urheilijoiden ankkurin Hilla Niemelän.
– Tiesin, että me Hillan kanssa pelataan vähän niinkuin samoilla ominaisuuksilla. Ajattelin, että kumpikaan meistä ei halua välttämättä pitää vauhtia. Suunnittelin, että vähän ennen loppua on kiristettävä vauhtia. En halunnut ottaa Hillaa vastaan puhdasta nopeuskiriä. Tein ensimmäisen iskun viimeiseen nousuun, että saatiin molemmat vähän hapoille. Loppukiri sitten päälle, tuntui tänään toimivan, arvioi Lylynperä Hiihtoliiton tiedotteella
Jämin Jänteen Lauri Lepistö ankkuroi joukkueensa lopulta voittoon 0,8 sekuntia ennen Imatran Urheilijoita (Olli Ahonen, Ville Ahonen ja Miro Karppanen) ja sekunnin ennen Puijon Hiihtoseuraa (Valtteri Pennanen, Niilo Mäkinen, Iivo Niskanen).
Iivo Niskanen hoiti siis Puijon ankkuriosuuden kotinurkillaan. Lepistö paljasti, että paikalliset vedättivät häntä epäurheilijamaisesti, kun 40 sekuntia kärjen takaa ankkuriosuudelle tullut Niskanen lähestyi.
– Kotiyleisö yritti ladun varressa vedättää, että Iivo on ihan kaukana, vaikka se oli ihan siinä perässä. Pitää kuitenkin muistaa, että tuolla piti hiihtää myös muitakin joukkueita vastaan. En miettinyt sen tarkemmin, että tullaanko sieltä takaa mukaan, muistutti Lepistö.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympiatähdeltä pysäyttävä tunnustus – pettämiskohulla oli seuraamuksia
- Mirjami Penttisen kohuun uusi käänne – nyt reagoi helsinkiläisseura
- Paralympialaisista nousi myrsky – Suomi mukana kansainvälisessä boikotissa
- Taas kova onnistuminen – Suomeen MM-hopeaa
- Shokkipäätös: Maastohiihdon tuore olympiamitalisti lopettaa – ”Se oli siinä”
- Yllätystieto Aleksi Valavuoren ja Kalle Palanderin ottelusta!
- Nuori suomalaislupaus iski mitalin – mukana hurjassa irtiotossa
- Uusia väitteitä HSK:n päävalmentajasta – alaikäiset kertovat rajusta kohtelusta
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Ennätys tuli, pettymys jäi – Vilma Mäki avasi tuntonsa rehellisesti
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Suvi Minkkisen kovalla kilpasiskolla ei ole aikomusta lopettaa
- ”Vetäydyn kolmesta ensimmäisestä kisasta” – F1:ssä kova päätös
- Maastohiihdon olympiamitalisti sairaalaan – tämä tiedetään
- Ennätys tuli, pettymys jäi – Vilma Mäki avasi tuntonsa rehellisesti
- Yllätystieto Aleksi Valavuoren ja Kalle Palanderin ottelusta!
- Nuori suomalaislupaus iski mitalin – mukana hurjassa irtiotossa
- Nyt tuli vastaus puheisiin – Saga Vanninen avasi suunsa MM-halleista
- Suoraa puhetta – Johannes Kläbo löi Aleksandr Bolshunoville luun kurkkuun
- Varma kulta suli sekunneissa – olympiamitalistin kaatuminen järkytti finaalia