Kuppi meni nurin – kilpakumppani lausui IL:lle Iivo Niskasen kannalta rumaa tekstiä

Iivo Niskanen ja Kalle Parantainen ottivat Kuopion Suomen Cupin hiihdoissa yhteen varsin poikkeuksellisella tavalla. Hiihtoliiton sääntöryhmä ei asiaa pohdittuaan antanut kummallekaan urheilijalle lisärangaistuksia aiemmin kerrotun suullisen huomautuksen lisäksi.
– Sääntöryhmän osalta tapauksen käsittely on päättynyt ja kilpailun tuomarineuvoston päätös suullisesta huomautuksesta molemmille urheilijoille jää voimaan. Kolmesta jäsenestä koostunut asiantuntijaryhmä käsitteli kilpailun tapahtumat perustuen tuomarineuvoston puheenjohtajan erilliseen raporttiin sekä käytettävissä olevaan video- ja kuvamateriaaliin.
– Sääntöryhmän asiantuntijaryhmä piti Kuopion Suomen Cupin miesten viestihiihdon jälkeisiä tapahtumia maastohiihdon lajikulttuuriin sopimattomana käytöksenä, kerrottiin tiedotteella.
Äänekosken SM-kisoissa mukana ollut Kalle Parantainen ei voinut käsittää liiton toimintaa. Hän antoi palaa Iltalehden haastattelussa.
– Hiihtoliiton touhu on ihan munatonta. Ei siellä uskalleta tehdä mitään, kun toisella puolella on Iivo Niskanen, paalutti Parantainen Iltalehdelle.
Parantainen väitti Kuopiossa, että Niskanen potkaisi häntä tarkoituksella kesken viestikisan. Niskanen ei ollut samaa mieltä. Parantainen väitti Niskasen myös nimitelleen häntä maalissa. Niskanen kiisti myös tuon väitteen.
– Mielelläni olisin anteeksipyynnön ottanut toiselta osapuolelta, kun potkiminen sun muut eivät kuulu hiihtoon. Jos Hiihtoliiton päätös on, että se on sallittua, niin herää kysymys, saanko minäkin tehdä samaa, Parantainen hämmästeli IL:lle.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Laura Arffman meni salille Japanissa – yksityiskohta naisen ulkonäössä sai paikalliset reagoimaan heti
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava päivitys – lääkärikäynti sai synkän käänteen
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Voit lähteä – IS: Lotta Haralan Matias-rakkaalle tyly viesti Japanissa
- Lentopallon MM-kisat 2025
- Ruudun selostaja katsoi Lauri Markkasen valitusta – lausui saman tien selvät sanat
- Kilpakumppani lausui IL:lle selvät sanat Wilma Murrosta
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla
- Voit lähteä – IS: Lotta Haralan Matias-rakkaalle tyly viesti Japanissa
- Janne Ahoselta rajua tekstiä Ylelle – syyttää päivänselvästä valehtelusta
- Nyt alkaa tapahtua: Totuus Krista Pärmäkosken tilanteesta selviää
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Voi ei: Kaisa Mäkäräisen jättäneeltä ampumahiihtäjältä murheellinen tilannepäivitys
- Silja Kosonen täräytti mahtikaaria – nämä sanat eivät jätä mitään epäselväksi
- Korkeustähti Ella Junnila saapui Japaniin – saman tien ”suuren rikoksen” kohteena
- Ruudun selostaja katsoi Lauri Markkasen valitusta – lausui saman tien selvät sanat