Kuppi meni nurin – kilpakumppani lausui IL:lle Iivo Niskasen kannalta rumaa tekstiä

Iivo Niskanen ja Kalle Parantainen ottivat Kuopion Suomen Cupin hiihdoissa yhteen varsin poikkeuksellisella tavalla. Hiihtoliiton sääntöryhmä ei asiaa pohdittuaan antanut kummallekaan urheilijalle lisärangaistuksia aiemmin kerrotun suullisen huomautuksen lisäksi.
– Sääntöryhmän osalta tapauksen käsittely on päättynyt ja kilpailun tuomarineuvoston päätös suullisesta huomautuksesta molemmille urheilijoille jää voimaan. Kolmesta jäsenestä koostunut asiantuntijaryhmä käsitteli kilpailun tapahtumat perustuen tuomarineuvoston puheenjohtajan erilliseen raporttiin sekä käytettävissä olevaan video- ja kuvamateriaaliin.
– Sääntöryhmän asiantuntijaryhmä piti Kuopion Suomen Cupin miesten viestihiihdon jälkeisiä tapahtumia maastohiihdon lajikulttuuriin sopimattomana käytöksenä, kerrottiin tiedotteella.
Äänekosken SM-kisoissa mukana ollut Kalle Parantainen ei voinut käsittää liiton toimintaa. Hän antoi palaa Iltalehden haastattelussa.
– Hiihtoliiton touhu on ihan munatonta. Ei siellä uskalleta tehdä mitään, kun toisella puolella on Iivo Niskanen, paalutti Parantainen Iltalehdelle.
Parantainen väitti Kuopiossa, että Niskanen potkaisi häntä tarkoituksella kesken viestikisan. Niskanen ei ollut samaa mieltä. Parantainen väitti Niskasen myös nimitelleen häntä maalissa. Niskanen kiisti myös tuon väitteen.
– Mielelläni olisin anteeksipyynnön ottanut toiselta osapuolelta, kun potkiminen sun muut eivät kuulu hiihtoon. Jos Hiihtoliiton päätös on, että se on sallittua, niin herää kysymys, saanko minäkin tehdä samaa, Parantainen hämmästeli IL:lle.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mitään ei pitänyt olla tehtävissä – Lotta Harala sai pysäyttävän viestin
- Nyt jysähti – suomalainen keihäsmies laittoi ennätyksensä säpäleiksi
- Mari Ederiltä älytön temppu – Suvi Minkkinenkin ällisteli näkemäänsä
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”