Ilona Mononen kohtasi maailman parhaat – brutaali totuus iski vasten kasvoja
Ilona Mononen kilpaili ainoana suomalaisena perjantaina Rooman Timanttiliigassa.
Loistavasti tällä kaudella onnistunut Mononen ei odotetusti pysynyt lähelläkään kärjen kyytiä 3 000 metrin estekisassa. Voiton vei Bahrainin Winfred Yavi ajalla 8.44,39.
Mononen taisteli 13:nneksi. Hän kellotti ajan 9.32,61 ja taipui lähes kymmenen sekuntia omasta SE-ajastaan.
– Päällimmäiseksi jäi hyvä fiilis, vaikka ei tullut aikaa, jota toivoin, mutta oma kunto oli vähän arvoitus. Treenien perusteella odotin kuitenkin parempaa. Oli silti hienoa kisata uudelleen Roomassa, Mononen kommentoi SUL:n tiedotteella.
Mononen tajusi itsekin jo ennen kisaa, mihin hän oli tullut. Vastassa oli hirmutekijöitä.
– Juoksussa oli yksi vauhdittaja ja valojänis oli laitettu 9 minuuttiin. Kun katselin starttilistaa etukäteen, ajattelin pitää ottaa paikka peräpäästä, Mononen kertaili.
– Vaikka olin peräpäässä ja juoksu tuntui ihan hyvältä, huomasin ekan kilometrin jälkeen, että aika kovaa mennään, eikä oma esteiden ylitys ollut niin hyvää kuin se on parhaimmillaan.
– Ensimmäinen kaksi kilometriä meni ok. Oma juoksu oli kuitenkin vähän jojoa, kun siinä ei ollut yhtä selkää mitä seurata ja viimeinen kilometriä oli sitten aikamoista taistelua.
LUE MYÖS
- Vilma Nissinen varoittaa seuraajiaan: Jos saat tällaisen viestin, älä vastaa!
- Suomen maajoukkueurheilija teki uuden aluevaltauksen – ryhtyi artistiksi
- Suomen joukkue julki – Suvi Minkkinen ja viisi muuta haastavat ampumahiihdon huiput
- Hiihdon maailmancupiin kaavaillaan shokkiavausta – tähdet varoittavat boikotista
- Mahtava uutinen Tuukka Taposelle
- Reetta Hurskeelta vihdoin iloinen uutinen – ”Reetta 2.0 on tekeillä”
- Suomalaisgolfin historiallinen hetki sai varmistuksen
- SE-nainen sai esikoisen valmentajansa kanssa – ”olemme ylpeitä”
- Saksan hiihtotähti antoi positiivisen dopingnäytteen – nyt hän nimeää kaksi syyllistä
- Florida Panthersin loukkaantumishuolet kasvavat – suomalaiselle uusi takaisku