Suvi Minkkinen palaa Münchenin Loop One Festivaliin, jossa hän sijoittui viime vuonna viidenneksi. Suomen ampumahiihtojoukkue lähtee viikonlopun kilpailuihin kuuden urheilijan voimin.

Etusuoran mukaan Suomen joukkueeseen kuuluvat naisten kilpailussa Minkkisen lisäksi Inka Hämäläinen ja Venla Lehtonen. Miesten puolella suomalaisedustuksesta vastaavat Tuomas Harjula, Olli Hiidensalo ja Otto Invenius.

Loop One Festival järjestetään Münchenin Olympiaparkissa 17.–18. lokakuuta 2026. Ampumahiihdon huippunimet ottavat toisistaan mittaa rullasuksilla käytävässä supersprintissä.

Suomalaisilla on tapahtumasta hyviä kokemuksia.

Minkkinen ylsi 19. lokakuuta 2025 järjestetyssä supersprintissä viidennelle sijalle. Myös miesten kilpailussa nähtiin suomalaisonnistuminen, kun Tero Seppälä sijoittui viidenneksi.

Viime vuoden tulokset tarjoavat kiinnostavan vertailukohdan tämänkertaiselle kilpailulle. Minkkinen on mukana jälleen, mutta miesten joukkueessa Suomea edustavat nyt Harjula, Hiidensalo ja Invenius.

Münchenin tapahtuman kilpailumuoto poikkeaa tavanomaisista ampumahiihdon matkoista. Ohjelmassa on supersprintti, jossa urheilijat kilpailevat lumisten latujen sijaan rullasuksilla.

LUE MYÖS: