Jotain aivan muuta: Ella Junnilan elämä muuttui kisakauden jälkeen

Korkeushyppääjä Ella Junnilalla on riittänyt kiirettä myös kilpakauden jälkeen. Hän on ahkeroinut syksyn mittaan koulutöiden parissa.
Valtiotieteitä Tampereen yliopistossa opiskeleva Junnila on kirjoittanut tämän hetkisestä tilanteestaan Instagramissa.
– Mun akateeminen kausi alkaa kääntyä kohti loppuaan. Parin kolmen viikon päässä on vikat tentit ja deadlinet. Jonkun verran sitä ennen on vielä kirjotettavaa.
– Mä silti nautin tästä kovasti. Se on niin erilaista tekemistä kuin urheilu ja tasapainottaa mua ihmisenä. Sillä mehän ollaan kokonaisuus, ei vain kone joka suorittaa, joten tasapainotus on sillon tällöin hyvästä.
– Jäin eilen pohtiin, että millä mä tasapainottelen sit keväällä, kun opinnot jää pienemmälle. Vanhana kirjamatona päädyin tietenkin lukemiseen. Alla lista kirjoista jotka aioin ainakin lukea, kun syksy on mennyt tiedeartikkeleja kahlatessa.
– Ensimmäistä kertaa: Krista Pärmäkoski – Avoin, Kristiina Mäkelä – Pitkätie huipulle, Manuela Bosco -Yhteys luontoomme, Sekasortoa Loch Down Abbeyssa
– Uudelleen lukuun suosikit: Rick Riordanin – Labyrinttitaistelu (teiniaikojen suosikki), Maeve Binchy – Valkeiden kukkien lehto, L. M. Montgomery – Sininen linna
Junnila teki viime kesänä uuden SE-tuloksen. Hänen tulostasonsa heikkeni kesäkuun jälkeen.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Ura ohi – Suomen ampumahiihtoässä löysi nyt melkoisen pestin
- Lähtö tuli: Ristomatti Hakolan kihlatun viesti oli selvä
- Puheeksi tuli Iivo Niskanen – maajoukkueesta pihalle lentäneeltä hiihtäjältä synkkiä faktoja SK:lle
- Brutaali totuus Oliver Helanderista paljastui – teki silti jättitilin
- Hehkutukselle stoppi – IL:n asiantuntijalta tylyjä totuuksia Saga Vannisesta
- Kiira Väänänen esitteli rantakuntoaan hellekuvassa – tällaisen miehen moukarinainen halusi paikalle
- Antti Sainio täräytti mahtiajan EM-kisoissa, kilpakumppanilta tylyä tekstiä
- Annimari Kortteelta suora viesti – tämän virheen monet koiranomistajat tekevät
- Elina Lampelalta upea kesäpäivitys – seiväsnaisen fanien riemu repesi
- Ella Junnila saapui stadionille – lähti saman tien menemään tämän nähtyään
- Suru on suuri – SK: Kuolema koskettaa Suomen hiihtoa
- Salaisuus on nyt julki – valmentaja lausui IS:lle ikävää tekstiä Saga Vannisesta
- Kamera tallensi: Riitta-Liisa Roponen hempeili toisen hiihtäjän kanssa
- Ella Junnila saapui stadionille – lähti saman tien menemään tämän nähtyään
- Elina Lampelalta upea kesäpäivitys – seiväsnaisen fanien riemu repesi
- Kunnon keihäskaari – Suomen ennätys meni uusiksi
- Antti Sainio täräytti mahtiajan EM-kisoissa, kilpakumppanilta tylyä tekstiä
- Juhlien paikka – Krista Pärmäkoski vaihtoi bilevaihteelle tässä seurassa
- Lotta Haralalle tuli stoppi – mitään ei ollut tehtävissä
- Kiira Väänänen esitteli rantakuntoaan hellekuvassa – tällaisen miehen moukarinainen halusi paikalle