Kerttu Niskanen sanoi selvät sanat Suomen toisesta hiihtotähdestä – kaikki näkivät totuuden

Kerttu Niskanen ja Jasmi Joensuu ovat napanneet perinteisen hiihtotavan pariviestin maailmancup-voiton Italian Cognesta. Ruotsi oli kakkonen ja Saksa kolmas. Suomen kakkosjoukkue (Krista Pärmäkoski ja Jasmin Kähärä) taistelivat seitsemänneksi.
Pariviestiin kohdistuu suurta mielenkiintoa, sillä se on mukana myös Trondheimin MM-kisoissa perinteisellä hiihtotavalla. Jasmi Joensuun paikka Suomen joukkueessa on käytännössä varma. Niskanen ja Pärmäkoski kamppailevat toisesta paikasta.
Niskanen ja Pärmäkoski olivat varsin tasaisia perjantaina pariviestin osuuksillaan. Joensuu oli sen sijaan murskaavan ylivoimainen. Niskanen sanoi jo kisan alla selväksi näkemyksensä Suomen ykkösparista.
– Kova. Kivenkova. Sen on Jasmi kyllä tänä talvena näyttänyt, että mulla on hyvä pari kyllä. Tykkään kisamuodosta. Niitä on tietysti harvoin tarjolla nimenomaan, kun perinteisellä mennään. Vapaalla se ei niinkään ole mielekäs minulle, mutta kun pertsalla pääsee menemään niin on mieluinen, ja toivotaan, että on hyvä matka, ennakoi Niskanen.
– Se on nykyään itse asiassa helpompi, kun hiihdetään vain se yksi karsintakierros ja sitten se finaali. Se on ihan mun lempparimatkoja. Olen aina tykännyt hiihtää sitä, ja se sopii itse asiassa ihan hyvin ominaisuuksilleni. Tykkään siitä matkana ja siitä jännityksen tunteesta ja odottamisesta. On myös mahtava juttu, että sitä saa tehdä porukalla, sanoi puolestaan Joensuu Viaplaylle.
Joensuun peliliike toimi
Niskanen ylisti Joensuuta myös kisan päätyttyä. Hän teki selväksi, että tämä oli loistava.
– Jasmi hiihti todella loistavasti, sanoi Niskanen Viaplaylla.
– Kerttu myös, keskeytti Joensuu.
Joensuu kertoi, millä taktiikalla hän lähti vetämään ankkuriosuuden. Hän otti Saksan ankkurin kiinni ja katseli myös taakseen.
– Näin, että olimme karussa Majasta (Dahlqvist, Ruotsin ankkuri). Sanoin Kertulle etukäteen, että ketään muuta en pelkää loppukirissä, mutta Majaa en siihen halua. Sitten näin, että Saksa on karussa, mutta lähdin sitä täysillä ottamaan kiinni. Tuntui sen verran hyvältä, että oli vain pakko ajaa.
Miesten kisassa Suomen ykkösjoukkue (Iivo Niskanen – Lauri Vuorinen) hylättiin karsinnassa. Hylkäyksen syynä oli Iivo Niskasen toinen keltainen kortti perinteisen hiihtotavan tekniikkarikkomuksesta.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- MTV:n yleisurheilulähetys sai dramaattisen alun – yksi olikin poissa
- Elina Lampelalle täysi katastrofi – lausui välittömästi suorat sanat
- Suomalaiselta yleisurheilutähdeltä uskomatonta dominointia maailmalla
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu