Ville Nousiainen laukoi karuja totuuksia Suomen naishiihdosta – ”Jollekin saattaa tulla paha mieli”
Maastohiihdon maailmancup jatkui myös naisten osalta Ranskan Les Rousses’ssa 10 kilometrin vapaan hiihtotavan väliaikalähtökilpailulla.
Kerttu Niskanen oli parhaana suomalaisena yhdeksäs. Hän hävisi 43,0 sekuntia kilpailun voittaneelle USA:n Jessie Digginsille. Vilma Ryytty oli 16:s Se on samalla hänen uransa paras sijoitus maailmancupissa.
– Vilma Ryytty hiihti SM-kisoissa hyviä hiihtoja. On mielenkiintoista nähdä, millaiseksi aikaero muotoutuu täällä maailmancupissa. Ehkä ei kannata tuijoittaa sitä sijoitusta voimakkaasti, vaan enemmän sitä aikaeroa keulaan, ennakoi Ville Nousiainen Ylellä.
– Tänään jatkui Imatralla alkanut hyvä kulku, hiihto tuntui ehkä jopa kevyemmältä kuin siellä. Hyvin sain kahdelle ensimmäiselle kierrokselle (Victoria) Carlin peesin, niin siitä näki hyvin sitä podiumvauhtia. Ehkä loppuun vähän hyytyi, sinne olisi ollut vielä Stadloberin peesiä tarjolla ja ehkä pari sijaa olisi voinut olla korkeammalla. Olen tyytyväinen – se oli uran parasta vauhtia maailmancupissa, joten ei voi valittaa, iloitsi Ryytty itse kisn jälkeen Hiihtoliiton tiedotteella.
Anne Kyllösen kilpailu päättyi keskeytykseen. Eveliina Piippo oli vasta 41:s.
Piipon vire on ollut heikko viime aikoina. Ville Nousiainen teki Ylellä kisan ennakossa selväksi, ettei hän pane pahakseen naisen osallistumista Les Rousses’n maailmancupiin.
– Piipon Eve ei ole suoriutunut erityisen hyvin viime aikoina kilpailuista. Pidän edelleen siilti perusteltuna, että hänet otetaan tänne mukaan hiihtämään, vaikka jollain saattaisi olla parempia näyttöjä, koska hän on tälle matkalle potentiaalinen hiihtäjä siinä vaiheessa, kun hän on kunnossa. Ei meillä montaa luisteluhiihtäjää ole, jotka pystyvät hiihtämään 15 parhaan paikkeille maailmancupissa.
– Aina tällaisia pitää roikuttaa maailmancupissa. Varsinkaan naisten puolella tällaista tasaista rintamaa ei vain ole normaalimatkoilla Suomessa. Tällaisia potentiaalisia tapauksia pitää pystyä tuomaan mukana, vaikka jollekin saattaa siitä paha mieli tulla, linjasi Nousiainen.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sivert Bakkenin kuolinsyyntutkinta venyy – syynä yllättävä este
- Emma Tainion kuvassa huomio kiinnittyi yhteen asiaan – ”Motivoi tätäkin urheilijaa”
- Nyt ei lupaa hyvää – Sami Jauhojärveltä synkkä tieto Jasmi Joensuusta Viaplayn tv-lähetyksessä
- Ruotsalaiset kikkailivat oudosti – tästä ei kerrottu muille
- Selityksiä? – Johannes Lamparter paljasti, miksi ei pystynyt vastaamaan Herolan kiriin
- Falunin kisaviikonloppu alkaa kohun keskellä – venäläiset takaisin lähtöviivalla
- Wilma Murto avasi suunsa – lähes kahden vuoden jälkeen kaikki on toisin
- Draamaa, boikottiuhka ja kirivoitto – Falun jätti jäljen Pärmäkosken uraan
- Nyt tipahti Alisa Vainiosta kova arvio IS:llä
- Mitä ihmettä taitoluistelijan selästä löytyi? – Mediassa alkoi kova mylläkkä tästä kuvasta
- Nyt ei lupaa hyvää – Sami Jauhojärveltä synkkä tieto Jasmi Joensuusta Viaplayn tv-lähetyksessä
- Draamaa, boikottiuhka ja kirivoitto – Falun jätti jäljen Pärmäkosken uraan
- Ruotsalaiset kikkailivat oudosti – tästä ei kerrottu muille
- Emma Tainion kuvassa huomio kiinnittyi yhteen asiaan – ”Motivoi tätäkin urheilijaa”
- Pitkä maajoukkueura päättyy – koskettava viesti faneille
- Nyt tuli vahvistettu tieto Elina Lampelasta – huolestuttava arvio piti paikkansa
- Huippulupaus sivuun Espoosta – kantapäävaiva katkaisi kauden
- Selityksiä? – Johannes Lamparter paljasti, miksi ei pystynyt vastaamaan Herolan kiriin
- Miesten keihäässä ennennäkemätön katastrofi – nyt paljastui syy Ylellä
- Nyt tuli suoraa puhetta – Iivo Niskasen tulevaisuudesta kova väite