Ylen toimittaja joutui aggression kohteeksi – seurasi 20 pysäyttävää minuuttia
Entinen yleisurheilija Noora Toivo, joka työskentelee nykyään Yle Urheilun sometoimittajana, kertoo aika ajoin sosiaalisessa mediassa erilaisia kertomuksia elämästään.
Toivo, jolla on itse yksi lapsi, kirjoittaa myös perhe-elämästään. Hän jakoi hiljattain varsin pysäyttävän esimerkiksi yhdestä kohtaamisesta päiväkodissa.
– Hain Minin (Toivon lapsi) hoidosta ja yksi poika potkaisi mua kohti ämpärillä. Sanoin, että nyt pyydät anteeksi. Tuli heti selväksi, että hän oli uskomattoman vihainen ja hänellä oli todella paha olla. Päädyin juttelemaan hänen kanssaan 20min. Sanoin, että mitä sä tekisit jos mä heittäisin sua ämpärillä. Hän sanoi, että kävisi mun päälle ja pistäisi mut nippuun. Sanoin, että älä nyt naurata mä oon sua metrin pidempi ja haastoin. Juteltiin lisää, kysyin miksi sulla on noin paha olla. Hän kertoi vanhemman kuolemasta. Sanoin, että ei sun isä tahtoisi että käyttäydyt noin. Hän kertoi, että on paha ja ei voi muuttua. Näin hänelle on sanottu.
– Sanoin, että se on paskaa ja sen sanoja valehtelee. Kukaan ei ole syntyjään paha ja omat teot voi valita. Voit valita oletko ikävä vai et. Kerroin että oma isäni kuoli pienenä. En mä silti käyttäytynyt huonosti, vaikka voin pahoin. Juteltiin pitkään. Kysyin hänen kavereista. Sanoi, että yhdelle tytölle oli sanottu, että se syntyi pahana. Poika kertoi kuinka hän ja kaverit suunnittelee tekevänsä pahoja asioita. Kuuntelin ja sanoin, että ei teistä kukaan ole paha ja omat teot voi valita. Sun isä ei tahtoisi, että voit noin huonosti ja käyttäydyt noin.
– Pitkä tarina lyhyeksi. Kuuntelin ja olin tiukka mutta empaattinen. Kerroin tän kaiken jälkeen hoitajille, että nyt varmaan pitäisi puuttua ja sanoa vanhemmille. Sydän särkyy, että jotkut lapset elävät tällaisissa ympäristössä ja voivat noin pahoin. Vanhempien kanssa, jotka sanovat, että he ovat pahoja. Itse en paljoa pystynyt tekemään, mutta ainakin kuuntelin ja juttelin hänen kanssaan. Ehkä siihen jokainen aikuinen pystyy, selvitti Toivo.
Toivon puheenvuoro herätti paljon reaktioita. Monet kiittelivät naista hänen toiminnastaan tilanteessa.
LUE MYÖS
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Yleisurheilun EM-kisat 11.8.2026 – päivän suomalaiset, aikataulu, tv-lähetykset
- Wilma Heltelä ei enää pakene paineita – lataa suorat sanat mitalijahdista MTV:lle
- IS: Mika Poutala vakavassa onnettomuudessa – karu tieto sairaalasta
- Kausi ohi! Suomen yleisurheilutähdelle musertava uutinen
- Yleisurheilun EM-kisat 2026: Ohjelma, aikataulu, tv, suomalaiset
- MTV: Krista Tervon EM-kisat olivat vaakalaudalla – silti tähtäin on kirkkaimmassa mitalissa
- MTV: Silja Kosonen on valmis iskemään EM-kisoissa – yksi asia on kristallinkirkas
- Voi ei! Suomen EM-joukkueelle synkkä uutinen – huippunimi sivuun?
- Suomalainen oli kiinni MM-kullassa – joutui kuitenkin taipumaan lopussa
- Enni Virjonen rikkoi hiljaisuuden MM-kultansa jälkeen – Saga Vanninen reagoi heti
- LIVESEURANTA: Yleisurheilun EM-kisojen avauspäivä takana – näin suomalaiset suoriutuivat
- Yleisurheilun EM-kisat 11.8.2026 – päivän suomalaiset, aikataulu, tv-lähetykset
- Enni Virjonen rikkoi hiljaisuuden MM-kultansa jälkeen – Saga Vanninen reagoi heti
- Yleisurheilun EM-kisat 10.8.2026 – päivän ohjelma, aikataulu, tv ja suomalaiset
- IS: Mika Poutala vakavassa onnettomuudessa – karu tieto sairaalasta
- Wilma Heltelä ei enää pakene paineita – lataa suorat sanat mitalijahdista MTV:lle
- U20 MM-kisat 9.8.2026: Päätöspäivän aikataulu, TV & suomalaiset
- Voi ei! Suomen EM-joukkueelle synkkä uutinen – huippunimi sivuun?
- Kausi ohi! Suomen yleisurheilutähdelle musertava uutinen
- MTV: Krista Tervon EM-kisat olivat vaakalaudalla – silti tähtäin on kirkkaimmassa mitalissa