Suomalainen moukarinheittäjä Silja Kosonen on alkuvuoden yksittäisten kisojen perusteella hurjassa iskussa.

Kosonen on pitänyt SE-tulosta suorastaan pilkkanaan. Suomen ennätys kirjataan nyt 77,07 metriä.

Nyt on vahvistettu, että Kosonen ja Krista Tervo kilpailevat 17. kesäkuuta Paavo Nurmi Gamesissa. Camryn Rogers, Sara Fantini ja Anita Wlodarczyk saapuvat myös pelipaikalle.

Mistä sitten Kososen kehitys on tullut? Kosonen ja valmentaja Jani Pihkanen kommentoivat asiaa SUL:n tiedotteella.

– Muuten on menty samoin kuin aiemmin, mutta nopeus- ja tehonmittaus on nyt ollut enemmän voimaharjoittelussa mukana, sanoi Pihkanen.

– Sen huomaan, että nopeutta on tullut lisää. Alipainoinen, kolmen kilon moukari on toiminut hyvin. Ja jos enkka paranee kisoissa niin paljon kuin se nyt on parantunut, siitä näkee, että jotakin on tehty oikein, Kosonen taas sanoi.

Yksi esimerkki ennätysten parannuksesta näkyy punttisalilla. Kosonen paransi merkittävästi ennätystään rinnallevedossa. Se koheni 110 kilosta 120 kiloon.

LUE MYÖS