Suomen mäkihyppy nousussa – mutta yksi iso ongelma varjostaa
Suomen mäkihyppääjien paluu maailmancupin palkintopallille Lahdessa on merkittävä asia koko lajille. Näin arvioi Ylelle kokenut mäkihyppyvalmentaja Mika Kojonkoski.
Suomi sijoittui Lahdessa joukkuekilpailussa kolmanneksi, mikä toi pitkään kaivatun onnistumisen suomalaiselle mäkihypylle.
– Suomessa ollaan menty vähän harmaissa vesissä. Kun urheilijat ovat keskenään huomanneet useammalle tulevan hyviä suorituksia siellä täällä, se tuo uskoa suomalaisten urheilijoiden ja valmentajien keskuudessa. Tuo on huipputärkeä asia. Tällainen podium tuo myös laajemmin uskoa, että täällähän on mahdollisuuksia ja ollaan menossa eteenpäin, Kojonkoski arvioi.
Kojonkosken mukaan palkintopallisija ei tullut täysin tyhjästä. Suomalaisilta on nähty tällä kaudella useita lupaavia suorituksia. Hän nostaa esimerkiksi Vilho Palosaaren vahvat hypyt olympialaisten harjoituksissa sekä Willingenin maailmancupin viikonlopun, jolloin neljä suomalaista ylsi karsinnassa 18 parhaan joukkoon ja Niko Kytösaho oli kilpailussa viides.
Myös maiden välisessä maailmancupin pistetilanteessa Suomi on noussut. Suomi on nyt Nations Cupissa seitsemäntenä kuuden perinteisen mäkimaan takana. Viimeksi Suomi oli tätä korkeammalla vuonna 2011.
Kojonkoski näkee kehitykselle kaksi pääsyytä. Ensimmäinen liittyy muutokseen suomalaisessa harjoittelukulttuurissa.
– Emme olleet sattumalta ihan pohjamudissa joitain vuosia sitten, viisi tai kymmenen vuotta sitten. Sellainen huippu-urheilun tekemisen kulttuuri ei ollut niin hyvää kuin sen pitäisi olla. Se on mielestäni parantunut selkeästi. Toki vielä on paljon tehtävää, Kojonkoski sanoo.
Toinen tekijä on varustekontrollin kiristyminen.
– Nyt varusteet ovat enemmän tasavertaisia. Kontrolli on selkeämpää ja tiukempaa. Varusteiden kanssa pelaaminen on ollut tällä kaudella vähäisempää, niin se tarkoittaa pienemmille maille hiukan parempia mahdollisuuksia, Kojonkoski sanoo.
Vaikka tulokset ovat parantuneet, suomalaisen mäkihypyn haasteet eivät ole kadonneet. Kojonkoski nostaa esiin erityisesti heikentyneet harjoitteluolosuhteet.
– Jos katsotaan viittätoista tai kahtakymmentä vuotta taaksepäin, niin Suomessa on koko ajan menty taaksepäin olosuhteissa. Olemassa olevat olosuhteet ovat rapistuneet. Mäkiä on suljettu. Maailmalla on menty eteenpäin, Kojonkoski sanoo.
Haasteista huolimatta hän näkee myös valoa tulevaisuudessa.
– Tekemällä töitä hyvin ja määrätietoisesti ei ole mahdotonta menestyä pienempien sukupolvien, pienempien resurssien tai vähän vajaiden olosuhteiden kanssa, Kojonkoski valaa uskoa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Syy selvisi – Wilma Murto latasi vastauksen heikkoon kisaan
- Suomen mäkihyppy nousussa – mutta yksi iso ongelma varjostaa
- Jättiskandaali! Entiselle Manchester Cityn maajoukkuepelaajalle elinikäinen pelikielto
- Johannes Kläbo menettää yli 13 miljoonaa – shokkiratkaisu tuli yllättäen
- Yle: Yllättävä asia haaravälissä pelasti – suomalaistähti selvisi varmalta kuolemalta
- Janne Ahonen kertoi Ylelle Igor Medvedin kohtalosta – ”Odotettu ratkaisu”
- Reetta Hurske: ulos
- Jasmi Joensuu: raju kuva!
- Emil Liekarin ala-arvoinen heitto käynnisti myrskyn – latoi nyt suoraa puhetta IL:lle
- Jessie Diggins paljasti – täysin uusi aluevaltaus uran jälkeen
- Jasmi Joensuu: raju kuva!
- Ilkka Herola räjäytti somen – julkaisi yllättävän kuvan Minja Korhosesta
- Emil Liekarin ala-arvoinen heitto käynnisti myrskyn – latoi nyt suoraa puhetta IL:lle
- Jessie Diggins paljasti – täysin uusi aluevaltaus uran jälkeen
- Janne Ahonen kertoi Ylelle Igor Medvedin kohtalosta – ”Odotettu ratkaisu”
- Johannes Kläbo vihjaa tulevasta haastajasta – ”Ensi vuodesta tulee vaikea”
- Yle: Hiihtoliitto teki päätöksen kohuvalmetaja Igor Medvedin jatkosta
- Kummallinen episodi maratonilla – Alisa Vainio vähät välitti kilpakumppanin tempusta
- Reetta Hurske: ulos
- Antero Mertaranta täräytti vitsin – Johannes Kläbon ilme muuttui, kun kuuli vastauksen IL:ltä