Naisten mäkihyppy ajautui myrskyn silmään, kun Vikersundin legendaarinen lentomäkiviikonloppu uhkaa pudota maailmancup-ohjelmasta ensi kaudella. Asiasta kertoi Norjan uutistoimisto NTB.

Taustalla on Kansainvälisen hiihtoliiton kalenterisekoilu. FIS joutui siirtämään maailmancupin finaalin pois pääsiäisviikonlopulta, mikä johti ketjureaktioon kilpailuohjelmassa. Lopulta tilanne päätyi siihen, ettei naisten Vikersundin kisalle löytynyt enää sopivaa ajankohtaa.

Samaan aikaan miesten kilpailu saatiin kuitenkin mahdutettua kalenteriin ja juuri tämä on saanut naishyppääjät raivon partaalle.

Ruotsin kärkinimi Frida Westman ei peitellyt pettymystään. Hän kokee päätöksen epäoikeudenmukaiseksi ja jopa syrjiväksi.

– Olen erittäin turhautunut, että meitä kohdellaan tällä tavalla edelleen. Tunnen itseni jopa syrjityksi, kun ajattelen miten hyvä kilpailu meillä oli Vikersundissa, Westman sanoi Expressenin mukaan.

– Ja sitten tehdään näin. Tulen vihaiseksi kun ajattelenkin asiaa. Aivan hullua.

Westmanilla on erityinen suhde Vikersundiin. Hän onnistui mäessä viime kaudella erinomaisesti, sijoittuen maailmancupin osakilpailuissa toiseksi ja neljänneksi. Myös olympialaisissa hän ylsi suurmäessä neljänneksi.

Hyppääjä muistutti, että FIS on aiemmin luvannut tehdä miesten ja naisten kilpailukalentereista mahdollisimman yhteneväiset.

NTB:n mukaan tilanne ei kuitenkaan ole täysin lukittu. Kalenteria saatetaan vielä muokata uudelleen, ja Vikersundin kisalle etsitään parhaillaan uutta paikkaa helmikuulta.

Westman elättelee vielä toivoa ratkaisusta.

– Toivon todella että se onnistuu, hän sanoi Expressenille.

LUE MYÖS: