Ruotsi iskee jättijoukkueella EM-kisoihin – mitalihaaveet tapissa
SVT:n mukaan Ruotsi suuntaa Birminghamin yleisurheilun EM-kilpailuihin kaikkien aikojen suurimmalla joukkueellaan. Naapurimaa lähettää kisoihin peräti 65 urheilijaa ja tavoittelee samalla historian parasta EM-menestystään.
Ruotsin tähän asti paras mitalisaalis Euroopan mestaruuskisoista on kuusi mitalia. Tuo saavutus syntyi Göteborgin kotikisoissa vuonna 2006, mutta nyt tavoite on vieläkin kunnianhimoisempi.
– Se on kova tavoite, mutta myös motivoiva. Se on saavutettavissa, jos onnistumme todella hyvin, Ruotsin päävalmentaja Kajsa Bergqvist arvioi SVT:lle.
Ruotsin ryhmässä riittää kansainvälisiä huippunimiä. Suurimmat odotukset kohdistuvat jälleen seiväshypyn maailmanennätysmieheen Armand Duplantisiin, joka kuuluu kisojen ylivoimaisiin ennakkosuosikkeihin.
Mitalitoivojen listalta löytyvät myös kiekonheiton olympiavoittaja Daniel Ståhl, pituushyppääjä Thobias Montler, pitkien matkojen tähti Andreas Almgren sekä kävelijä Perseus Karlström.
Yksi joukkueen puhutuimmista nimistä on kuitenkin vasta 19-vuotias Carmen Cernjul. Nuori juoksijalupaus varmisti paikkansa EM-joukkueessa voitettuaan viime viikonloppuna Ruotsin mestaruudet sekä 800 että 1 500 metrillä.
Cernjulia odottaa poikkeuksellisen kiireinen kilpailuohjelma. Ennen Birminghamin EM-kisoja hän osallistuu vielä alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuihin Eugenessa, minkä jälkeen matka jatkuu suoraan Euroopan mestaruuskisoihin.
- ”Multa puuttuu sisu” – Suomen olympiaedustaja vastasi tylyyn kommenttiin suorasanaisesti
- Salibandyn MM-kisat 2026 – Tampere: Lohkot, ottelut, tv, liput
- Urheilucast: Tappara ja Ilves napit vastakkain – Liigan maalihirmusta hurja vääntö!
- Ranskan hiihtolupauksesta ikävä uutinen – taustalla vakava terveysongelma
- Jalkapallomaailma järkyttyi – vakava törmäys vaati lopulta 30-vuotiaan pelaajan hengen
- IL: Matti Heikkisen poika, 16, tähtää maailman huipulle – isän tavaramerkki näkyy jo!
- Jättiyllätys: Kalle Rovanperä tekee paluun!
- Mika Poutala tyrmistyi Venäjä-päätöksestä – otti heti yhteyttä Ruotsiin
- Valitaanko Vuokatin yllättäjä maailmancupiin? Ylen asiantuntija esitti kovan ehdon
- Kohussa täysin uusi käänne – Leijonapomo laukoi nyt suorat sanat Venäjästä
- Mari Eder teki komean paluun kilpakentille – heti palkintopallille
- Jasmi Joensuu puuttui maajoukkueen leiriltä – nyt tuli päivitys
- Reetta Hurske laukoi suorat sanat valittajille
- Urheilucast: Jori Lehterän pöydällä rahakkaat tarjoukset – sitten esiin nousi Jokerit!
- Joonas Jokela hurjassa iskussa – Romaniassa puhutaan jo historiallisesta tähdestä
- Suomen hiihtomaajoukkueessa iso muutos – ”Ei ole selkeyttä”
- Niilo Moilanen paljasti seuraavan siirtonsa – kolmen viikon urakka takana
- Kalervo Kummolalta jyrkkä viesti Venäjä-kohusta – ”Täysin varma”
- Ylen lähetyksessä hämmästeltiin hiihtoseurojen tilannetta – ”mitä on tapahtunut?”
- Valitaanko Vuokatin yllättäjä maailmancupiin? Ylen asiantuntija esitti kovan ehdon