Jari-Matti Latvalan Monacon-koti suurennuslasin alla – syyttäjältä karu näkemys
Jari-Matti Latvalan verokiista on edennyt Helsingin käräjäoikeuteen. Syyttäjä vaatii entiselle rallitähdelle törkeästä veropetoksesta vähintään kolmen vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta.
Oikeudessa ratkaistaan ennen kaikkea se, missä Latvala tosiasiassa asui vuosina 2014–2017. Latvala katsoo kotinsa olleen Monacossa, kun taas syyttäjän mukaan hänen varsinainen asuinpaikkansa oli Suomessa. Haastehakemuksen mukaan veroja jäi maksamatta vähintään 3,7 miljoonan euron edestä. Myöhemmin Latvala maksoi määrätyt verot, korot ja seuraamusmaksut. Puolustuksen mukaan maksettavaa kertyi yli viisi miljoonaa euroa.
Puolustuksen mukaan Latvala asui vuosina 2014–2017 Monacossa 27 neliömetrin asunnossa, jossa oli ”iso terassi”. Hän muutti Monacoon joulukuussa 2008 ja palasi Suomeen vasta marraskuussa 2020. Asunnosta maksettiin noin 12 vuoden aikana vuokraa yli 360 000 euroa, ja siihen liittyivät muun muassa sähkö-, kaapelitelevisio- ja vakuutussopimukset.
Latvala sai Monacon asuinpaikkaoikeuden lokakuussa 2008 ja avasi siellä pankkitilin samana vuonna. Puolustuksen mukaan nämä seikat osoittavat Monacon olleen hänen todellinen kotinsa.
Syyttäjän mukaan Latvalalla oli kuitenkin vahvat siteet Suomeen. Hän vietti Suomessa vähintään 190 päivää vuonna 2014, 189 päivää vuonna 2015, 193 päivää vuonna 2016 ja peräti 220 päivää vuonna 2017. Haastehakemuksen mukaan Monacossa oleskelua kertyi vastaavasti vain 8, 8, 4 ja 10 päivää.
Latvala osti lisäksi Helsingistä omakotitalon elokuussa 2016. Veroprosessissa taloa pidettiin hänen varsinaisena kotinaan, mutta puolustuksen mukaan Latvala ei muuttanut sinne ja Monacon asunto säilyi hänen kotinaan vuoteen 2020 asti.
Syyttäjä pitää Monacon-järjestelyä keinotekoisena ja katsoo Latvalan asuneen tosiasiassa Suomessa viimeistään vuoden 2014 alusta lähtien.
Puolustus kiistää tämän.
LUE MYÖS:
- Marit Björgen kieltäytyi kuninkaan hautajaisista – paljasti syyn medialle
- Harri Heliövaara ja Henry Patten – huima nousu ennennäkemättömään voittoon
- Valtteri Bottas jäämässä sivuun MM-kisoista?
- Saga Anderssonilta rehellinen tilinpäätös – EM-kisat olivat poikkeus
- Kalle Rovanperä kertoi isoja uutisia: ”Olemme superiloisia”
- Silja Kososen nilkasta löytyi erikoinen vaiva – nyt edessä leikkaus
- Kimi Räikkönen sai tylyn kohtelun – F1-sivusto ihmettelee Ferrarin toimintaa
- Nanna Karalahti valmistautuu nyrkkeilyotteluun – valmentajalta kova arvio
- Topi Raitasen nimikkotapahtumassa nähtiin hurja veto – nuori lupaus säväytti
- Suomalainen hiihtovalmentaja loikkasi toiseen maajoukkueeseen
- Saga Anderssonilta rehellinen tilinpäätös – EM-kisat olivat poikkeus
- Kalle Rovanperä kertoi isoja uutisia: ”Olemme superiloisia”
- THF: Entistä huippuvahtia tuodaan eläkkeeltä Jokerien tolppien väliin
- Suomalainen hiihtovalmentaja loikkasi toiseen maajoukkueeseen
- Krista Tervo paljasti uutta tietoa: ”En ole aiemmin julkisesti puhunut”
- Kimi Räikkönen sai tylyn kohtelun – F1-sivusto ihmettelee Ferrarin toimintaa
- Tätä ei osattu odottaa: Patrik Laineelle avautui yllättävä ovi
- Kalle Rovanperä: Unelmaprojekti!
- Nanna Karalahti valmistautuu nyrkkeilyotteluun – valmentajalta kova arvio
- Ylen toimittaja Anni Jämsä: Uusi aluevaltaus!