Suomalainen korkeushyppääjä Ella Rummukainen (ent. Junnila) on saanut konkreettisen vahvistuksen siitä, että hänen harjoittelunsa on vienyt oikeaan suuntaan. Belgiaan palannut urheilija kertoo Instagramissa, että ero viime vuoden vastaavaan harjoitusjaksoon on huomattava.

Aiemmin Ella Junnilana tunnettu Rummukainen siirtyi viime vuonna olympiavoittaja Tia Hellebautin valmennukseen. Muutos toi mukanaan uudenlaisen harjoitusohjelman, jonka vaikutukset alkavat nyt näkyä urheilijan omissa tuntemuksissa.

Rummukainen pääsi vertaamaan kehitystään heti Belgiaan saavuttuaan, kun ensimmäinen harjoitus oli takana.

– Belgiaan (aka etelään) saavuttu. Eka treeni taputeltu. Kehitys viime vuoteen on huima! Silti jotenkin tuntu raskaalta toi loppu… mutta ihan tosissaan. On erittäin mieltä ylentävää huomata kehittyneensä. Aikaisemminkin sen tiesin, mut nyt kun tehdään ns. samaa ohjelmaa toista vuotta peräkkäin eron ja kehityksen huomaa konkreettisesti.

Erityisen merkityksellistä Rummukaiselle on se, että harjoitusohjelma on nyt tuttu.

Kun samoja harjoitteita tehdään toista vuotta peräkkäin, kehitystä pystyy arvioimaan aivan eri tavalla kuin ensimmäisellä harjoituskaudella. Rummukainen kertoo tiedostaneensa edistymisensä jo aiemmin, mutta nyt ero on tullut näkyväksi käytännössä.

Vaikka ensimmäisen harjoituksen loppu tuntui raskaalta, kokonaisvaikutelma oli selvästi myönteinen.

Korkeushyppääjän nykyinen harjoittelu saattaa kuitenkin näyttää ulkopuolisesta hieman erikoiselta. Rummukaisen sosiaalisen median julkaisuissa korostuu nimittäin yksi asia: juokseminen.

Kyse ei ole sattumasta.

Rummukainen selitti Instagramissa, miksi korkeushyppääjän harjoituspäivät täyttyvät tällä hetkellä erilaisista juoksuharjoituksista.

– Naurattaa kuin paljon mun julkaisut näyttää pelkältä juoksemiselta tällä hetkellä, mut ei se virheellinen kuva oo! Ekaan pariin pk. kiertoon kuuluu ~paljon~ juoksemista erilaisilla vauhdeilla, alustoilla ja kaltevuuksilla. On siellä muutakin. Loikkimista, voimaa, keskivartaloa tms, mut tosi paljon juostaan. Piikkarit ja korkeushypyn tapaillut tulee sitten marraskuussa.

Julkaisuun tästä.

LUE MYÖS: