Tässä ovat pesäpallon kuukauden pelaajat!
Kuva: Juha Tamminen
Superpesiksen kesäkuun pelaajiksi on valittu lyöjätilaston kärkinimi Janette Lepistö Lapuan Virkiästä ja tilastokakkonen Hannu Kiukkonen Jyväskylän Kiristä.
Myös Ykköspesiksen parhaat ovat olleet hyvässä iskussa. Matti Korhonen johtaa ylivoimaisesti miesten lyöjätilastoa ja Saana Sumén pitää hallussaan piikkipaikkaa naisten puolella.
Hannu Kiukkonen iski kahdeksassa ottelussa 24 lyötyä ja 45 kärkilyöntiä. Kauhajoen Karhun kasvatti pokkasi kahdesti joukkueensa ykköspalkinnon ja kahdesti kakkospalkinnon kesäkuussa. Kiukkonen palkittiin myös Idän kakkospalkinnolla Hyvinkään arvo-ottelussa.
Kiri on menestynyt joukkueenakin alkukaudesta hienosti ja noussut sarjataulukon neljänneksi. Henkilökohtaisesti Kiukkonen on jo takonut yhden kauden lyötyjen ennätyksensä.
Debyyttikaudellaan lyöjätilaston kolmanneksi sijoittunut Janette Lepistö on jatkanut siitä, mihin syksyllä jäi. Vakuuttavat onnistumiset illasta toiseen auttavat koko joukkuetta menestymään. Kesäkuun tehot 24 lyötyä ja 33 kärkilyöntiä puhuvat puolestaan.
Lepistö arvostettiin kesäkuussa kolmesti ykköspalkinnon ja kerran kakkospalkinnon saajaksi sekä Lännen parhaaksi Hyvinkään arvo-ottelussa.
Oulun Lippo Pesiksen Matti Korhonen on ollut lähes pitelemätön lyöntipaikalla. Jos tahti jatkuu samana, vastaavia lukemia saa hakea Juha Kalajanniskan ajoista kaudelta 2001. Kesäkuun kuudessa ottelussa Korhonen iski 25 tikkiä.
Saana Sumén on yksi Kajaanin Pallokerhon vahvan alkukauden arkkitehdeistä naisten Ykköspesiksessä. Varmaotteisen linjapelaajan saldo oli kesäkuun kuudessa ottelussa kahdeksan lyötyä ja 19 kärkilyöntiä.
Lähde: Pesäpalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Shokkitieto sai Viaplayn lähetyksen sekaisin – suomalaishiihtäjälle ankara rangaistus
- Ei ole totta! Jasmi Joensuun kisat ohi
- Olympiasankari Hirvonen paljastaa Ylelle menestyksen taustan – yksi henkilö oli ratkaisevassa roolissa
- Talviparalympialaisten avajaisissa kohu – Venäjä sai kylmän vastaanoton
- Olympialaisten superlupaus on loukkaantunut vakavasti – selkäydinvamma mahdollinen, useita leikkauksia tehty
- Alle kuukausi rajusta onnettomuudesta – Lindsey Vonn jo kuntosalilla
- Dopingpommi: 100 metrin maailmanmestari ja olympiamitalisti kahden vuoden pannaan
- Suomi nappasi MM-hopeaa huipputrillerissä
- Suomalaislupaus loistovireessä nuorten MM-kisoissa – palkintosija lähellä
- Ruotsi juhli olympiamitaleita – mutta kulisseissa kuohuu rajusti
- Suomi nappasi MM-hopeaa huipputrillerissä
- Shokkitieto Lahdesta: Mäkihypyn supertähti hylättiin – Antti Aalto nousee!
- Karmea käänne Lahdessa – neljä Suomen hiihtomiestä ulos maailmancupista!
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Ruotsi juhli olympiamitaleita – mutta kulisseissa kuohuu rajusti
- Suomen maajoukkuehiihtäjä: ura ohi!
- Ruotsille kaksoisvoitto Kontiolahdella – yksi ele sulatti katsojien sydämet
- Suomalaislupaus loistovireessä nuorten MM-kisoissa – palkintosija lähellä
- IL: Tämä on Jasmi Joensuun tilanne nyt
- Jättipommi – Minja Korhonen, 18, voitti Lahden maailmancupin kisan!