Naisten seiväshypyssä tehtiin uusi Suomen ennätys!
Kuva: Getty Images
Someron Esan Minna Nikkanen voitti naisten seiväshypyn Suomen mestaruuden Suomen ennätyksellä ja Porin stadionin ennätyksellä 456.
Nikkanen ylitti korkeuden ilmavasti toisella yrityksellä. Ennen sitä hän ylitti 415 ensimmäisellä, 425 toisella sekä 435 ja 450 ensimmäisellä yrityksellä. Nikkanen ylensi omissa nimissään ollutta Suomen ennätystä yhdellä sentillä. Pohjoismaiden ennätys on neljä senttiä ylempänä. Tuloksen 460 ovat hypänneet Islannin Thórey Edda Elisdóttir ja Ruotsin Angelica Bengtsson. Nikkanen on selvittänyt sen korkeuden hallissa.
Jarno Koivusen valmentama Nikkanen saavutti yhdeksännen Kalevan kisojen mestaruutensa. Toiseksi eniten mestaruuksia, kuusi, on Teija Saarella.
Helsingin Kisa-Veikkojen Aino Siitonen taivutti hopealle. Hän ylitti kolmannella yrityksellä komeasti ennätyksensä 425. Jo kaksi ensimäistä yritystäkin olivat lähellä onnistua. Hän nousi korkealle riman yläpuolelle myös yrityksissään 430:sta, mutta putosi riman päälle.
Vasa IS:n Erica Hjerpe ja Salon Vilppaan 17-vuotias Wilma Murto ylittivät 410. Kumpikin ylitti sekä 390 että 410 ensimmäisellä yrityksellä. Hjerpe jätti 400 väliin, mutta Murto pudotti siitä kerran, mikä ratkaisi pronssin Hjerpelle.
Murto pudotti kolme kertaa 420:sta. Hjerpe epäonnistui siinä korkeudessa kahdesti ja jätti pronssin varmistuttua 425:een yhden yrityksen, jossa ei kuitenkaan onnistunut. Mitalikolmikko oli sama ja samassa järjestyksessä kuin kaksi vuotta sitten Vaasassa.
Oulun Pyrinnön 17-vuotias Elina Lampela sijoittui viidenneksi tuloksella 390. Seitsemänneksi hyppäsi Larsmo IF:n 16-vuotias Alina Strömberg tuloksella 365.
Lähde: Yleisurheilu.fi
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Keihästähti Topi Parviainen juoksi Cooperin – tulos ei tyydyttänyt miestä
- Vuosisadan suoritus Timanttiliigan finaalissa – käsittämättömän tulos
- Urheilucast: Patrik Laineen tilanteesta brutaali väite
- Ukkola: Suomen 12-kertainen maailmanmestari paljasti dopinginkäyttönsä
- Urheilucast: Nyt tipahti häkellyttävä tieto Benjamin Rautiaisesta
- Maria Huntingtonilta avoin ulostulo: ”Pikku hiljaa täältä noustaan”
- Iivo Niskanen ja Lauri Markkanen neuvottelevat jättimäisestä kaupasta
- Täysin uusi kilpailumuoto Suomeen – mukana Ilona Mononen ja Topi Raitanen
- FIS jyrähti: 19 hiihtäjää hylätty – joukossa myös suomalainen!
- Tiesitkö? Tällaisia töitä Emma Tainio tekee yleisurheilun ulkopuolella
- Tiesitkö? Tällaisia töitä Emma Tainio tekee yleisurheilun ulkopuolella
- Aitajuoksun SE-nimi merkittävä muutos: valmentaja vaihtoon
- FIS jyrähti: 19 hiihtäjää hylätty – joukossa myös suomalainen!
- Jari-Matti Latvala täräytti suoran arvionsa Janni Hussin taidoista – yksi asia on selvä
- Kerttu Niskanen ei halua seurata puolisonsa jalanjälkiä – sitten tuli uusi työehdotus
- Iivo Niskanen ja Lauri Markkanen neuvottelevat jättimäisestä kaupasta
- Täysin uusi kilpailumuoto Suomeen – mukana Ilona Mononen ja Topi Raitanen
- Suvi Minkkisen uudesta sopimuksesta käytiin tiukka keskustelu
- Paluuta virittelevä Saga Vanninen paljasti Ylelle: tämä muuttui valmentajaa vaihtamalla
- Kaisa Mäkäräinen tekee paluun – vahvisti kilpailusuunnitelmansa