Koljonen finaaliin Unkarin kansainvälisessä sulkapalloturnauksessa
Kuva: Getty Images
Kalle Koljonen (mrank 165) on Unkarin kansainvälisessä sulkapalloturnauksessa seitsemänneksi sijoitettuna. Välierissä Koljonen kohtasi naapurimaamme Ruotsin Felix Burestedtin (mrank 211). Ruotsalainen kaatui kuin kaatuikin kolmessa erässä luvuin 16-21, 21-19, 21-12. Vastaansa huomenna pelattavassa loppuottelussa Koljonen saa joko turnauksen kakkossijoitetun Mattias Borgin (mrank 136) tai tanskalaisen Rasmus Messerschmidtin (mrank 218).
– Ekassa erässä yritin pelata hyökkäävästi, mutta ruotsalainen oli sillä alueella tänään paljon parempi…joten ainoa vaihtoehto oli alkaa pelata pitkää pallorallia ja hakea kaikki lyönnit mitä se löi. Tänään sain kaikki sen lyönnit kiinni jonka myötä se väsy ja voittohan sielt sitten lopulta tuli, Koljonen kertoo.
– Toivottavasti palaudutaan huomista varten mahdollisemman hyvin, että voi kisata voitosta finaalissa.
Lauantaina aamupäivästä pelatuissa puolivälierissä Koljonen kohtasi turnauksen ykkössijoitetun tanskalaisen Steffen Rasmussenin (mrank 113). Koljonen ei antanut sijoitusten häiritä, vaan pudotti Rasmussenin turnauksesta. Koljonen kaatoi hänet kolmessa tiukassa erässä luvuin 20-22, 21-16, 19-21.
– Eka erä ottelusta oli kontrollissa taas. Mulla oli hyvä johto koko ajan ekan erän ajan, paitsi lopussa Rasmussen pysty puristaa ittensä 20-20 tilanteeseen, mutta sit voitin ne pari palloo aika iisisti. Tokassa erässä alku vaan oli tosi huonoa ja pääsin peliin mukaan puolessa välissä, mutta se oli hiukan myöhäistä jo, Koljonen analysoi ensimmäistä ja toista erää puolivälieräottelussa.
– Kolmannessa erässä Steffen johti 17-19 asti koko erän ajan, niin että olin koko ajan takaa-ajo asemassa, enkä tahtonu millään saada ittelleni johtotilaa. Lopussa sit pystyin puristamaan itelleni sen voiton, hän kertaa.
Lähde: Sulkapalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Legendaarinen hiihtojuhla kärsii – sumu ja tyhjät katsomot huolestuttavat
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Mäkihypyn maajoukkue etsii valmentajaa – urheilijat kertovat tärkeimmät kriteerit
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- Nyt tipahti uutta tietoa luokkaantuneen Lindsey Vonnin kunnosta
- Paralympialaisissa kriisi – ”Nilkkoja myöten sohjossa”
- Sprinttipettymys Drammenissa – Jasmi Joensuu ei säästellyt sanojaan
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- Sprinttipettymys Drammenissa – Jasmi Joensuu ei säästellyt sanojaan