Lahteen kansainvälinen Ironman-kilpailu – maaliintulo keskiyöllä!
Kuva: Getty Images
Uusia triathlonin puolimatkan 70.3 Ironman kilpailuja pulpahtelee pinnalle kovaa vauhtia. Juuri julkistettiin Argentiinaa ja Chilen uudet kilpailut, nyt on vuorossa Lahti.
Lahdessa kilpaillaan ensi kertaa 30. kesäkuuta 2018. Matkaan lähdetään klo 16, mikä tarkoittaa sitä, että maalintulo tapahtuu suurella osalla kilpailijoista puolen yön tuolla puolen.
Asiaa ihmetellään triathlete.com-sivustolla.
– Kiitos pohjoisen sijainnin, aurinko paistaa kesälläkin hyvin pitkään ja kilpailijat saavat nauttia valosta vielä lähes keskiyölläkin Lahdessa, aurinko laskee klo 22:55, sivusto kirjoittaa.
Lahdessa 1,9 kilometrin uintiosuus uidaan Vesijärvessä, 90 kilometrin pyöräily poljetaan tieosuuksilla normaalisti ja puolimaraton juostaan kahtena lenkkinä hiihtokeskuksen maisemissa, kilpailu päättyy Vesijärven rantaan.
Kesällä 2018 Lahdessa järjestettävä kilpailu on Ironman 70.3. Finland, jossa kilpailumatkat ovat 1,9 kilometrin uinti, 90 kilometrin pyöräily ja 21,1 kilometrin juoksu.
Kilpailun järjestää Finntriathlon ja sillä on kolmen vuoden sopimus Ironman-kilpailuja hallinnoivan World Triathlon Corporationin kanssa.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Keihästähti näytti harvinaisen vilauksen kotiarjesta – ”Uusi pomo kotona”
- Emma Tainio paljasti yllättävän faktan EM-valinnasta – ”Miksi ihmeessä?”
- Ruotsin supertähti julkaisi suuren uutisen – sormukset paljastivat kaiken
- Amanda Kotaja oli hiuskarvan päässä maailmanennätyksestä – uskomaton suoritus Espoossa
- Saara Keskitalolta suora arvio vaikeasta tilanteesta – katse tiukasti EM-kisoissa
- EM-kisojen alla kova näyttö – Nooralotta Neziri teki sen viimein
- Suomalaisjuoksijan koskettava tilitys pysäyttää – ”Mun elämästä on hävinnyt koko perusturva”
- Maailman ykköstähti heitti kovan väitteen – suomalaisrata on koko maailman paras
- Suomalaisjuoksija murtui EM-pettymyksen jälkeen – suorat sanat rankasta kesästä
- Ylen uutisankkuri hämmästytti SM-kisoissa – taustalla rankka taistelu leukemiaa vastaan