Huippusuorituksia! Maajoukkuetähdet nappasivat lumilautailun slopestylen Suomen mestaruudet
Kuva: Getty Images
Lumilautailun maajoukkueen laskijat Mikko Rehnberg ja Ella Suitiala voittivat Rukalla lauantaina slopestylen Suomen mestaruudet.
Rehnberg ja Suitiala nappasivat kultamitalinsa SM-kilpailujen avoimesta sarjasta. Lauantain slopestylen kisoihin otti osaa yhteensä 100 osallistujaa, joista osa oli ulkomailta.
Taso oli odotetun kova, ja mitalisijoille ylsivät kaikissa sarjoissa kotimaisen skenen kärkilaskijat. Miesten avoimessa sarjassa hopeaa otti Ville Paumola ja pronssia Jukka Tyni.
Rehnberg oli kisapäivään todella tyytyväinen. Rukan lauantaita hellinyt aurinko heikensi hieman rinteiden kuntoa, mutta se ei lautailutähden positiivista tunnelmaa pilannut.
– Tosi hyvät tunnelmat on nyt. En ole aiemmin slopestylessä näin korkealle tullutkaan, niin mikäs tämän parempaa. Taso oli olosuhteisiin nähden kova. Nokat olivat pehmeät ja ländit jäässä, eli perus Suomi. Eilinen vesisade pehmensi sen verran paljon, että oli varmasti vaikea saada ajettua noita kuntoon. Aurunko kuitenkin paistoi, niin kivaa oli, Rehberg hehkutti Lumilautaliiton tiedotteessa.
Naisten avoimista hopealle ylsi Carola Niemelä ja kolmannelle sijalle Kiinan Dongyu Li. SM-pronssin vei Emmi Parkkisenniemi.
Suitiala oli myös mielissään huippusuorituksestaan. Maajoukkuelaskijan viikonloppu oli todellinen nappisuoritus, sillä hän vei slopestylen mestaruuden lisäksi SM-kullan myös halfpipen kilpailussa.
– Olen ihan tyytyväinen. Väsytti aamulla paljon, ja pelotti vähän treenilaskuja laskemaan kun tuuli niin paljon. Ihan hyvä se kuitenkin oli, eikä yhtään ollut vaarallista laskea. Olisin halunnut ländätä ensimmäisen laskun, että olisin voinut parantaa toisella laskulla, mutta sitten vauhdit yllättivät. SM-kisoissa oli kivaa mutta rankkaa, kun kävin kaikki lajit läpi. Olo on nyt väsynyt mutta onnellinen, Suitiala kommentoi tiedotteessa.
Tuukka Hyttinen, SuomiUrheilu
@HyttinenT
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Suomen hiihtoässältä mieletön paluu – voitti kaikki
- Riitta-Liisa Lassila hehkui onnesta – ”Rakastan sinua kuuhun ja takaisin”
- IS:ssä paljastus Anne Kyllösen henkilökohtaisesta elämästä
- Suomen keihäskarju kiehui Iltalehden toimittajalle: ”Kuset minun nilkoille”
- Kyllä nyt kelpaa: Jasmi Joensuu fiiliksissä uudesta menopelistään
- Salaisuus on pian julki – Kaisa Mäkäräinen tekee uuden aluevaltauksen
- Merkittävä muodonmuutos – Lindsey Vonn esitteli vartaloaan
- Kristiina Mäkelä jäi kaipaamaan jääkiekkomiestä
- Ihan pubitasoa – snookerin maailmantähdeltä uskomatonta tunarointia
- Legenda katsoi Iivo Niskasen menoa – tuomio IS:lle oli selvä
- Kristiina Mäkelä jäi kaipaamaan jääkiekkomiestä
- Naisurheilijoilta vietiin kangasta haarojen välistä – seuraukset olivat melkoiset
- Robert Heleniukselta harvinainen esiintyminen tunnetun rakkaansa kanssa
- Raju tieto Suomen hiihtotähden loukkaantumisesta – ”50 prosentin mahdollisuus uran päättymiselle”
- Merkittävä muodonmuutos – Lindsey Vonn esitteli vartaloaan
- Legenda katsoi Iivo Niskasen menoa – tuomio IS:lle oli selvä
- Salaisuus on pian julki – Kaisa Mäkäräinen tekee uuden aluevaltauksen
- Ihan pubitasoa – snookerin maailmantähdeltä uskomatonta tunarointia
- Krista Pärmäkoskelta täräytti Ylelle hurjan väitteen kilpasiskostaan
- Ruotsissa järkyttävä uutinen suomalaisesta hiihtonaisesta