IS: Yleisurheilukonkari hermostui Kristiina Mäkelän kohukommenteista – täräytti tiukan vastineen kolmiloikkaajalle
Kuva: Getty Images
Kotimaisen yleisurheilun pitkäaikainen vaikuttaja, Tampereen Pyrinnön toiminnanjohtaja Jarmo Hakanen arvosteli tuoreessa Ilta-Sanomien haastattelussa kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelää naisen aiemmista kohulausunnoista.
Mäkelä väitti aiemmin blogissaan Suomen Urheiluliittoa [SUL] siitä, ettei järjestö välitä urheilijoistaan vaan keskittyy pönkittämään johtajistonsa etuja. Uutisoimme asiasta aiemmin täällä.
Suurta huomiota saaneen ja kiivasta keskustelua herättäneen blogikirjoituksen jälkeen SUL:n toimitusjohtaja Jarmo Mäkelä puolustautui Mäkelän syytteiltä Ilta-Sanomien haastattelussa. Kolmiloikkaaja ei kuitenkaan sulattanut liittopomon puheita, vaan iski takaisin terävällä somekirjoituksella.
Nyt tunnettu lajikonkari Hakanen otti kantaa Mäkelän ja SUL:n riitaan Ilta-Sanomien haastattelussa. Tampereen Pyrinnön johtomiehen mukaan yleisurheilutähden kritiikki urheiluliitolle oli kohtuutonta.
– Mielestäni Mäkelä kritisoi liian voimakkaasti SUL:ää. Täytyy muistaa, että SUL on urheiluseurojen muodostama liitto. Kun Mäkelä kritisoi SUL:ää, hän arvostelee myös urheiluseuroja.
Yleisurheiluveteraanin mukaan SUL tekee parhaansa urheilijoiden tukemiseksi niillä resursseilla, mitä liitolla on käytettävissään.
Hakanen muistutti lisäksi siitä, että SUL ei voi kohdistaa kaikkia voimavarojaan huippu-urheiluun. Lajiveteraani peräänkuulutti myös urheilijan omaa vastuuta urakehityksestään.
– En näe, että seuratoiminta voi perustua kokonaan huippu-urheilulle. Viimeisimpien kymmenen vuoden aikana SUL:n väki on vähentynyt, mutta ruohonjuuritasolle on saatu 100 henkilöä lisää valmennukseen ja muihin tukitoimiin. Tämä tarkoittaa kokonaisuudessa 75 henkilötyövuotta. Lajiliitto ja seurat tekevät kovaa työtä, ja yrittävät pitää parhaansa mukaan huolta urheilijoistaan. Urheilijalla on myös itsellään vastuu asioistaan, Hakanen latasi.
Lähde: Ilta-Sanomat
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Moukarijärkäle kauden kärkilukemat – lähetti vahvan viestin EM-kauteen
- EU:lta iso dopinglinjaus – urheilijoiden nimien julkaisu muuttuu
- Jasmi Joensuu repäisi somessa – moni hieraisi silmiään
- Shokkiuutinen: Ampumahiihdon olympiavoittaja on kuollut
- Alisa Vainion erikoistuote myy hurjaa vauhtia – yhteistyökumppani paljasti ilouutisen
- Dopingisku suomalaisurheiluun – arvokisaedustajalle kova seuraamus
- Ranskassa pelätään kaaosta: valmistautuu levottomuuksiin ennennäkemättömällä tavalla
- Frisbeegolfin supertähti katosi voiton jälkeen – nyt tuli julkinen anteeksipyyntö
- Kova väite Ylellä – moukarinaisen EM-unelma kariutumassa
- Lotta Harala: Doping-kohussa uusi käänne!
- Dopingisku suomalaisurheiluun – arvokisaedustajalle kova seuraamus
- Kova väite Ylellä – moukarinaisen EM-unelma kariutumassa
- Alisa Vainion erikoistuote myy hurjaa vauhtia – yhteistyökumppani paljasti ilouutisen
- Lotta Harala: Doping-kohussa uusi käänne!
- Tero Pitkämäestä julkaistiin harvinainen bilekuva – fanit hieraisivat silmiään
- Kalle Palander pyörsi puheensa – yllättävä viesti sai Aleksi Valavuoren reagoimaan heti
- Krista Pärmäkoski toteutti pitkäaikaisen haaveensa – jakoi tunnelmat
- Ranskassa pelätään kaaosta: valmistautuu levottomuuksiin ennennäkemättömällä tavalla
- Frisbeegolfin supertähti katosi voiton jälkeen – nyt tuli julkinen anteeksipyyntö
- Vain hiuksenhienosti EM-rajasta – Veera Mattila säväytti hurjalla ajalla