Lehtiväite: Tenniksen olympiavoittaja ja listaykkönen lopetti uransa sopupeliepäilyjen vuoksi
Venäläinen tennispelaaja Jevgeni Kafelnikov oli yksi lajin suurista tähdistä vuosituhannen vaihteen tienoilla.
Hän voitti kaksi grand slam-turnausta, sekä olympiakultaa Sydneyssa 2000 ja piipahti maailmanlistan ykkösenä vuonna 1999.
Kafenikov lopetti uransa vuonna 2003 vain 29-vuotiaana. Brittilehti The Telegraphin mukaan taustalla oli melko järisyttävä syy: venäläistähteä epäiltiin sopupelistä.
Lokakuussa 2003 Kafenikov pelasi Lyonin turnauksen ensimmäisellä kierroksella espanjalaista Fernando Vicentea vastaan, joka oli hävinnyt tätä ennen 12 ottelua peräkkäin. Kafelnikovia voitiin siis hyvällä syyllä pitää ottelun suosikkina.
Toisin kuitenkin kävi: Vicente voitti ottelun suoraan kahdessa erässä. Epäilyttävän tapauksesta teki seikka, että vedonlyöntitoimistojen mukaan espanjalaisen voiton puolesta oli pelattu suurilla rahasummilla.
Yllättävää oli myös, että Kafelnikovin liiketuttava Michael Commandeur oli lyönyt vetoa venäläisen häviön puolesta. Lisäksi Commandeur löi vetoa Vicenten seuraavan kierroksen ottelusta käyttäen Kafelnikovin luottokorttia.
Commandeur väittää, ettei venäläistähti tiennyt tapauksista mitään. Myös Kafelnikov kertoo The Telegraphille ettei tiennyt vedonlyönnistä.
Tennisammattilaisten järjestön, ATP:n säännöt kielsivät jo tuolloin pelaajan lähipiirin vedonlyönnin, mutta lähipiirillä tarkoitettiin ainoastaan pelaajaa, hänen valmentajaansa, sekä perhettä. Ystäviä sääntö ei koskenut.
– Hän ei ollut agenttini, vaan ystäväni. Hän varasi minulle lentolippuja ja hotelleja ja olemme edelleen tekemisissä, Kafelnikov kertoo.
Venäläinen lopetti uransa vain muutamia viikkoja Lyonin ottelun jälkeen.
ATP:n tuolloinen varapuheenjohtaja, Richard Ings kertoo muistavansa tapauksen.
– Olen hyvin tietoinen tuosta ottelusta. Se oli tutkinnan kohteena, mutta emme löytäneet mitään siihen viittavaa, että yksikään pelaaja olisi rikkonut antikorruptiosääntöjämme. Erään pelaajan agentti menetti kuitenkin akkreditointinsa kilpailuihin, Ings kertoi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- IS:ssä vihjaillaan: Krista Pärmäkosken ja Kerttu Niskasen väleissä tikittävä aikapommi?
- Juhlat ovat ohi – ikävä tieto Suomen ampumahiihtotähdistä
- Venäjän hiihtotähti paljasti karun totuuden maan hiihdosta – tuomio tuli heti
- Wilma Murron toiminta kuohuttaa – kansanedustaja puuttui peliin
- Kaksi on poissa: Synkkä tieto Suomen hiihtotähdistä
- Mustaa valkoisella: Frida Karlssonin tilasta saatiin nyt selvyys
- Se oli siinä: Suomalaiselta pikajuoksijalta ikävä tieto – ”Haikein mielin joudun kertomaan”
- Vahvistus: Annimari Korte tekee yllättävän aluevaltauksen
- Antti Tuisku romahti SM-hiihdoissa – katsoi nyt totuutta silmiin
- Valmentaja täräytti Ylelle ikäviä totuuksiaan Saga Vannisesta
- Se oli menoa – yllättävä paljastus Virpi ja Jari Sarasvuon suhteesta
- Se oli siinä: Suomalaiselta pikajuoksijalta ikävä tieto – ”Haikein mielin joudun kertomaan”
- Valmentaja täräytti Ylelle ikäviä totuuksiaan Saga Vannisesta
- Wilma Murron toiminta kuohuttaa – kansanedustaja puuttui peliin
- Mustaa valkoisella: Frida Karlssonin tilasta saatiin nyt selvyys
- Kaksi on poissa: Synkkä tieto Suomen hiihtotähdistä
- IS: Suvi Minkkisen temppu hämmästyttää – kaiken nähnyt asiantuntija laukoi selvät sanat
- Vahvistus: Annimari Korte tekee yllättävän aluevaltauksen
- Suomalainen naishiihtäjä kasvatti kunnon muskelit – sitten tulivat varoituksen sanat
- Antti Tuisku romahti SM-hiihdoissa – katsoi nyt totuutta silmiin