Hienoa! Huippuampuja saavutti Suomen ensimmäisen olympiamaapaikan Tokioon – ”Kisa meni todella nappiin, ja on tämä kyllä älyttömän hyvä juttu”
Kuva: Getty Images
Lari Pesonen (Ilomantsin Erämiehet) ampui tänään erinomaisesti kolme täyttä sarjaa, teki peruskilpailussa tuloksen 122 (24+23+25+25+25) ja pääsi finaaliuusintaan neljän kilpailijansa kanssa. Jaossa oli neljä paikkaa finaaliin, ja niin kävi, että Pesonen selvitti tiensä kuuden parhaan joukkoon.
Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) haulikkolajien maailmancup jatkui lauantaina Etelä-Korean Changwonissa. Päivän ohjelmassa oli miesten skeetin toinen kilpailupäivä eli viimeiset 75/125 kiekkoa ja finaali.
Yhdysvaltain Vincent Hancock ja Christian Elliott tekivät peruskilpailun parhaan tuloksen 123.
Olosuhteet olivat hyvät, sillä finaali käytiin aurinkoisessa säässä ja 23 asteen lämpötilassa. Pesonen sijoittui finaalissa lopulta viidenneksi ja saavutti Suomen ensimmäisen olympiamaapaikan Tokioon 2020.
– Finaali jäi vähän kaivelemaan, mutta ei tässä pahoilla mielin voi olla. Lähdin hakemaan paikkaa Tokioon ja tiesin, että jos kaikki napsahtaa kohdilleen, pystyn sen ampumaan. Tämä lämmittää mieltä ja on vastinetta kaikelle sille työlle, jota olen tehnyt, puhelimitse Changwonista tavoitettu Pesonen sanoi ja kiitti kaikkia tukijoitaan.
– Kisa meni todella nappiin, ja on tämä kyllä älyttömän hyvä juttu!
Yhdysvallat otti kaksoisvoiton, kun Hancock voitti jälleen kerran (12:s maailmancupin voitto) ja Elliott oli toinen. Mansour Al Rashedi oli kolmas. Niinpä Changwonissa jaossa olleista kahdesta olympiamaapaikasta toisen otti Etelä-Korean Hyun Suk Kang, joka oli Pesosen tavoin ensimmäisen kerran maailmancupin finaalissa. Kang sijoittui kilpailussa neljänneksi.
Suomella on ollut edellisen kerran ampuja olympialaisten miesten skeetissä Ateenassa 2004, jolloin Marko Kemppainen saavutti hopeaa.
Pesonen sijoittui viime vuonna Meksikon maailmancupissa 66:nneksi. Se oli ennen Changwonia hänen ainoa maailmancupin kilpailunsa. Pesonen, 24, asuu Helsingissä ja opiskelee Espoossa. Hän aloitti skeetin Juhani Simosen valmennuksessa vuonna 2010. Kuusi vuotta myöhemmin hän paukutti Pogostan kisoissa huipputuloksen 124, joka on hänen ennätyksensä. Tuloksen 123 hän on ampunut myös kerran.
Lähde: Ampumaurheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ylelle paljastus: Kohta selviää totuus Krista Pärmäkoskesta
- Johannes Kläbo valehteli kuin vettä vaan – kihlattu ällistyi
- Lotta Haralalta iloinen yhteiskuva urheilumiehen kanssa – ”Ikäerosta huolimatta ymmärretään toisiamme”
- Nooralotta Nezirin perhe täydentyi – onnitteluita sateli
- Tätä ei TV:ssä nähty – Ylellä karu tieto Suvi Minkkisestä
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta järkyttävä paljastus
- Riitta-Liisa Lassila teki yllättävän paljastuksen hiihtourastaan
- Sosiaalisessa mediassa leviää brutaali video Robert Heleniuksesta
- Iivo Niskanen ilmestyi Janni Hussin kuvapäivitykseen – tämän mies halusi sanoa
- Viivi Lehikoinen täräytti suorat sanat aiemmin mainostamastaan: ”Ei ole mitään terveellistä”
- Lotta Haralalta iloinen yhteiskuva urheilumiehen kanssa – ”Ikäerosta huolimatta ymmärretään toisiamme”
- Dorothea Wiererin touhu ällistyttää – selostajat eivät olleet uskoa silmiään
- Tätä ei TV:ssä nähty – Ylellä karu tieto Suvi Minkkisestä
- Ylelle paljastus: Kohta selviää totuus Krista Pärmäkoskesta
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta järkyttävä paljastus
- Johannes Kläbo valehteli kuin vettä vaan – kihlattu ällistyi
- Viivi Lehikoinen täräytti suorat sanat aiemmin mainostamastaan: ”Ei ole mitään terveellistä”
- Iivo Niskanen ilmestyi Janni Hussin kuvapäivitykseen – tämän mies halusi sanoa
- Hiihtotähti Jasmi Joensuu lähti lätkärakkaansa luokse – teki asioita selväksi
- Riitta-Liisa Lassila teki yllättävän paljastuksen hiihtourastaan