Futsalin maajoukkuepelaaja siirtyy liiganousijan riveihin
Kuva: Getty Images
Futsalin kokenut maajoukkuepelaaja Jarmo Junno (27) siirtyy kolminkertaisen Suomen mestarin Sievi FS:n rivestä sarjanousija Tornion Palloveikkojen rosteriin. Tornion Palloveikot tiedotti sopimuksesta perjantaina Facebook-sivuillaan.
Junno on yksi suomalaisen futsalin meritoituneimmista pelaajista, jonka palkintokaapissa on kolme perättäistä Suomen mestaruutta Sievi FS:n paidassa vuosilta 2014–17. Junno oli kaikilla kolmella mestaruuskaudella suuressa roolissa laukoen muun muassa finaalisarjoissa tärkeitä voitto-osumia. Lisäksi Nivalasta kotoisin olevalla Junnolla on SM-hopea kaudelta 2013–14 Oulun Tervarien riveissä.
Junno debytoi Suomen futsalmaajoukkueen ringissä 23-vuotiaana vuonna 2015, mistä asti hän on ollut maajoukkueen vakiokasvoja. Maaotteluita Junnolla on vyöllään epävirallisten tilastojen mukaan 35, joissa hän on laukonut 9 maalia.
Liiganousija Tornion Palloveikot on tiedottanut uutisoivansa lähipäivinä lisää pelaajasopimuksia. Merilappilaisseura nousi Futsal-Ykköseen keväällä 2018 ja Futsal-Liigaan suoraan keväällä 2019.
Seudulla on jo ennestään vahvat futsalperinteet, sillä FT Kemi-Tornio pelasi Liigassa yhdeksän kautta saavuttaen vuosina 1998–2003 kolme Suomen mestaruutta ja kaksi SM-hopeaa. Futsal-Liigassa on pelaa myös FC Kemi (vuodesta 2015 lähtien).
Lähde: Tiedote
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kalle Rovanperän raju päätös yllätti – Jari-Matti Latvala muistuttaa yhdestä ratkaisevasta asiasta
- Karmiva onnettomuus lentomäessä – näin hyppääjälle kävi
- Erik Kulstad latasi suoraan ampumahiihdon tulevaisuudesta – pienet erot ratkaisevat kaiken
- Armand Duplantis latasi suorat sanat Wilma Murron kunnosta
- Kaisa Mäkäräinen pääsi uusiin työhommiin – lähetti saman tien viestin Ylelle
- Teini jyräsi maailman huiput – täysin uskomaton temppu
- Johanna Matintalo lähti Suomen hiihtomiehen kanssa viihteelle – ”Ihme tanssilattialla”
- Hälytyskellot soivat – asiantuntija latasi Ylelle täysilaidallisen Suomen hiihtäjistä
- Shokkihetki kotiyleisön edessä – Jessie Digginsin viimeinen hetki ladulla kääntyi painajaiseksi
- ”Olisi pitänyt diskata” – MM-finaalista kova syytös
- Kuuma yhteenotto maalissa hiihtäjien kesken – tuomaristo puuttui heti
- IL: Armand Duplantis latasi suoran vastauksen Wilma Murrolle – ”Minua ei kiinnosta”
- Johannes Kläbolta suuri paljastus tulevaisuudestaan – ”voi olla mahdollista”
- Tero Seppälä julkaisi rajun kuvan – kaatuminen teki pahaa jälkeä
- Holmenkollenin kohuhiihtäjä rikkoi hiljaisuuden
- Kehässä nähtiin todella ruma temppu – Immu raivostui kohutilanteesta
- Hälytyskellot soivat – asiantuntija latasi Ylelle täysilaidallisen Suomen hiihtäjistä
- Mette Baas hyytyi oudosti – asiantuntija tyrmää yhden väitteen Iltalehdelle
- Suvi Minkkinen romahti – avautui rajuista paineista Ylelle
- Viaplay: Suomen maajoukkuehiihtäjälle riitti: ”Ei tuosta tule v**tu mitään”