Forsström ja Kykkänen karsiutuivat toiselta kierrokselta – valmentaja peräänkuuluttaa oikeanlaisen ajatusmaailman löytämistä kilpailuihin
Kuva: Getty Images
Mäkihypyn maailmancup jatkui naisten osalta tänään Japanin Zaossa. Viikonlopun ensimmäisessä osakilpailussa ei nähty suomalaisia toisella kierroksella.
Eilisestä karsinnasta tiensä varsinaiseen kilpailuun selvittivät Susanna Forsström ja Julia Kykkänen. Jenny Rautionaho karsiutui kilpailusta. Kykkänen oli 77,5 metrin hypyllään tänään 33:s ja Forsström sijoittui 72 metrin hypyllään sijalle 38.
Kilpailussa ei nähty suomalaisurheilijoiden parhaimpia suorituksia. Valmentaja Ossi-Pekka Valta peräänkuulutti oikeanlaisen ajatusmaailman löytämistä kilpailutilanteeseen.
– ”Suskulla” hyppy muuttui liikaa kilpailuun tultuessa. Harjoituksissa ja koekierroksella (sijoitus) pyöri 25-30 paikkeilla. Kilpailussa selkeästi liikaa halua menestyä ja yritetään hypätä liian hyvin. Silloin tulee virheitä hyppyyn. Seuraava tavoite on se, että miten se kilpailutilanne rauhoitetaan ja hillitään ajatusmaailma. Pystyy keskittymään omaan tekemiseen, se oma hyppääminen riittäisi kyllä toiselle kierrokselle, totesi Valta.
Kykkänen sen sijaan sai parannettua hyppyään kilpailutilanteessa, mutta paini tänään ajoituksensa kanssa.
– Vähän puristusta ja ajoituksen kanssa ongelmia keulalla. Vähän myös liikaa haluja eteenpäin ja jalka ei pääse toimimaan perille asti, kertasi Valta.
– Olin vähän aikaisessa liikkeellä, komppasi Kykkänen.
Zaossa hypätään huomenna joukkuekilpailu, johon kolmen urheilijan voimin Japanissa oleva Suomen joukkue ei osallistu. Sunnuntaina hypätään toinen henkilökohtainen kilpailu.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kamerat tallensivat Suvi Minkkisen herkän hetken
- Eveliina Määttäsen tilanteessa merkittävä muutos
- Suomalainen urheiluseura jakoi surullisen uutisen – ”Ikävä jää, mutta muistot säilyvät”
- Janne Ahonen sai huonoja uutisia
- Suomen hiihtoässän tilanteessa dramaattinen käänne – mitään ei ole tehtävissä
- Pihalle maailmancupista: Suomalainen ampumahiihtonainen avautui nyt tilanteestaan
- Dorothea Wierer puhui suunsa puhtaaksi
- Kilpakumppanilta iljettävä temppu – Suvi Minkkinen todisti melkoista näkyä
- Hiihtotähti Anne Kyllönen löysi itselleen uuden pestin
- Kaisa Mäkäräinen
- Pihalle maailmancupista: Suomalainen ampumahiihtonainen avautui nyt tilanteestaan
- Hiihtotähti Anne Kyllönen löysi itselleen uuden pestin
- Kaisa Mäkäräinen lähti lätkimään Suomesta – päivitys tekee selväksi miksi
- Kilpakumppanilta iljettävä temppu – Suvi Minkkinen todisti melkoista näkyä
- Dorothea Wierer puhui suunsa puhtaaksi
- Tero Seppälä romahti – kisan jälkeen selvisi ikävä totuus
- Suomen hiihtoässän tilanteessa dramaattinen käänne – mitään ei ole tehtävissä
- IS: Anita Korvalta karu paljastus hiihtopiireistä, tältä mieheltä tuli viestejä
- Brutaali totuus Remi Lindholmista paljastui
- Janne Ahonen sai huonoja uutisia