Tour de Francen peruminen olisi 200 miljoonan tappio – kisan ajamisella ”suurin mahdollinen merkitys”
Kuva: Getty Images
Kesän 2020 urheilutapahtumia on peruttu jo melkoinen tukku ja suuriakin tapahtumia on siirretty vuodella eteenpäin – kuten olympialaiset ja jalkapallon EM-lopputurnaus. Kaikkia isoja tapahtumia ei kuitenkaan voi siirtää.
Yksi tällainen on jokavuotinen maailman tunnetuimpiin ja legendaarisimpiin kuuluva pyöräilyn Tour de France. Tämän vuoden kisan on määrä alkaa 27. kesäkuuta Nizzasta, mutta yhä harvempi uskoo näin käyvän.
Kyse on kuitenkin paljon enemmästä kuin vain pyöräilykilpailusta. Ranskalle Tour de France on osa kansallista kulttuuriperintöä.
– Tourin ajamisella on suurin mahdollinen merkitys, kuvaili Ranskan urheiluministeri Roxana Maracineanu jo aiemmin.
Kilpailun järjestäjä ASO:n tappioiden peruuntuneesta kisasta arvioidaan nousevan jopa 200 miljoonaan euroon. Ranskan valtio on väläytellyt jo tuen mahdollisuutta, mutta virallista tietoa asiasta ei ole.
Tour de Francen kohdalla toivonkipinä tuikkii kuitenkin vielä, sillä lopullista päätöstä voidaan venyttää pidemmälle kuin vaikkapa olympialaisten kohdalla.
– Ympäriajon peruminen on toki helpompaa, kun olympialaisissa on 11 000 osallistujaa. Minä odottaisin vielä miten tilanne kehittyy. Me kaikki harjoittelemme ja minulle riittäisi, vaikka peruminen tulisi kaksi viikkoa ennen starttia, ammattipyöräilijä Roger Kluge sanoi SportBildille.
– Näen kuitenkin mahdollisuudet ajaa Tour hyvin pieninä. Perusasiat eivät ehdi kuntoon siihen mennessä. En usko, että kahdessa kuukaudessa muuttuu niin paljon.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Legendaarinen hiihtojuhla kärsii – sumu ja tyhjät katsomot huolestuttavat
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Mäkihypyn maajoukkue etsii valmentajaa – urheilijat kertovat tärkeimmät kriteerit
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- Nyt tipahti uutta tietoa loukkaantuneen Lindsey Vonnin kunnosta
- Paralympialaisissa kriisi – ”Nilkkoja myöten sohjossa”
- Sprinttipettymys Drammenissa – Jasmi Joensuu ei säästellyt sanojaan
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!