Vuokatissa kisattavaksi tarkoitetut suurkilpailut siirtyvät – ”Haluamme järjestää kaikkien aikojen parhaan tapahtuman”
Kuva: Juha Tamminen
Helmikuussa Vuokatissa kisattavaksi tarkoitetut Europan Nuorten Olympiafestivaalit siirtyvät koronaviruspandemian vuoksi pidettäväksi 11.–18. joulukuuta 2021.
Euroopan olympiakomiteoiden hallitus päätti kilpailun uudesta ajankohdasta kokouksessaan maanantaina.
– Valitettavasti koronavirustilanne on edelleen sellainen, ettei se anna mahdollisuutta järjestää EYOF-kisoja alkuperäisessä aikataulussa. Meille tärkeintä on varmistaa nuorten urheilijoiden turvallisuus ja tällä hetkellä emme nähneet sitä mahdolliseksi vielä helmikuussa, Suomen Olympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen
Järjestelytoimikunnan puheenjohtaja, Sotkamon kunnanjohtaja Mika Kilpeläinen kertoo, että Kainuussa oli jo varauduttu erilaisiin vaihtoehtoihin sen jälkeen, kun koronatilanne konkretisoitui viime keväänä. Myös hän näkee kisojen siirtämisen oikeana ratkaisuna.
– Haluamme toimia asiassa vastuullisesti ja terveysturvallisuus huomioon ottaen. Ajankohta tuo omat haasteensa järjestelyille, mutta jatkamme täysillä valmisteluja kohti kisojen uutta ajankohtaa. Haluamme järjestää Vuokatissa kaikkien aikojen parhaat EYOF-kisat, Kilpeläinen kommentoi.
Euroopan Nuorten Olympiafestivaalit, European Youth Olympic Festival (EYOF) ovat Euroopan Olympiakomiteoiden luoma ja Kansainvälisen Olympiakomitean suojeluksessa järjestettävä kilpailutapahtuma eurooppalaisille nuorille urheilijoille. Olympiafestivaalit järjestetään joka toinen vuosi sekä kesä- että talvilajeissa.
EYOF-kisoissa alle 17-vuotiailla nuorilla urheilijoilla on mahdollisuus saada kokemusta kansainvälisistä arvokisoista ja mitata tasoaan eurooppalaisia kilpakumppaneitaan vastaan. Suomi on aikaisemmin järjestänyt EYOF-kisat kaksi kertaa: vuonna 2001 talvikisat Vuokatissa ja vuonna 2009 kesäkisat Tampereella.
Lähde: Olympiakomitea
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Jonne Koski yllättyi yhdestä asiasta Iivo Niskasessa
- Huipputähti järkyttyi stylistin hinnasta – lähes 20 000 euroa meni yhdessä illassa
- Suomen hiihtomaajoukkueeseen jättiuudistus – Norjan huippuosaaja liittyy tiimiin
- “Tuntuu kuin…” – jäätanssilegenda laukoi suorat sanat Vladimir Putinin linjasta
- Vilma Nissinen nousi A-maajoukkueeseen – jätti hyvästit taustajoukoille
- Juha Puhtimäki: Tämä laji on yllätysvoittaja kun lisenssimarkkina aukeaa: ”Ajoitus on täydellinen”
- Valtteri Bottas vitsaili tallikaverinsa kustannuksella – F1-sarjalta naseva vastaus
- Kaikki muuttui yhdessä treenissä – näin huippukausi kääntyi painajaiseksi ruotsalaiselle
- Kova takaisku? David Pastrnak vihjaa rajusta ratkaisusta juuri ennen MM-kisoja
- Eero Hirvosen lomakuvat räjäyttivät somen – karkasi ulkomaille rankan kauden jälkeen
- KSML: Suvi Minkkiseltä jättipaljastus uran jatkosta!
- Vilma Nissinen nousi A-maajoukkueeseen – jätti hyvästit taustajoukoille
- Lotta Harala jätti treenin väliin – kuvat rannalta herättää huomiota
- Täysi kaaos haastattelussa – Makwan Amirkhani ja Stagala ottivat yhteen rajusti
- IL: Annemari Sandellin avioerossa uusi käänne
- Oliver Helanderilta ihana perheuutinen – kuvasarja herkistää
- Eero Hirvosen lomakuvat räjäyttivät somen – karkasi ulkomaille rankan kauden jälkeen
- “Tuntuu kuin…” – jäätanssilegenda laukoi suorat sanat Vladimir Putinin linjasta
- “Vähän perseessä tuntui” – ex-hiihtotähden rääkki leviää somessa
- Kaikki muuttui yhdessä treenissä – näin huippukausi kääntyi painajaiseksi ruotsalaiselle