Ella Junnila kannattaa mielipiteen vapautta urheilijoille – ”Sateenkaaren väriset kynnet tai sukat eivät häiritse muita”

Korkeushypyn sisäratojen EM-mitalisti Ella Junnila on kolmen viime vuoden aikana noussut nuorten sarjoista aikuisten kansainväliselle huipulle. Tokion Olympialaisiin valittu Junnila tiedostaa, että huippu-urheilijan ammatissa lisääntyvä julkisuus vaatii urheilijoilta yhä enemmän tekoja ja kannanottoja myös urheilun ulkopuolisista asioista. Junnila edustaa modernia urheilijasukupolvea, jolle 2020-luvun arvomaailma ja vastuullisuuskysymysten pohtiminen ovat luontainen osa huippu-urheilijan arkea.
– Minulle on selvää, että ajattelen arvokysymyksiä. Minulla on henkilökohtaisia arvoja, joiden mukaan pyrin elämään. Lisäksi minulle on tärkeää, että pystyn seisomaan yhteistyökumppaneideni arvojen takana, Junnila sanoo.
Yksi tärkeä asia Junnilalle on eettisten kulutusvalintojen tekeminen.
– Panostan kulutusvalintoihin, kuten ruuan alkuperään. Suosin lähiruokaa ja kotimaisia tuotteita, Junnila kertoo.
Urheilun arvokisamatkojen osalta Junnila toivoo, että niissä huomioitaisiin ympäristökysymykset mahdollisimman kattavasti.
– En esimerkiksi pidä hyvänä, että Suomesta rahdataan ylimääräistä tavaraa, vaikkapa kalusteita Olympialaisiin, mikäli niillä ei ole siellä järkevää käyttöä myös kisojen jälkeen.
Junnilalla on selkeä näkemys myös usein kysyttyyn kysymykseen, onko urheilussa sijaa politiikalle tai ideologisille demonstraatioille.
– Urheilijat ovat ei-poliittisia henkilöitä, mutta voivat halutessaan olla vaikuttajia, ja se on hyvä asia. Samalla haluan korostaa myös sitä, ettei urheilijoita voi pakottaa yhteiskunnallisiksi toimioiksi, jos he eivät sitä itse halua, ihan niin kuin ei voi ketään muutakaan, Junnila pohtii.
Junnila on seurannut keskustelua, jota käydään urheilijoiden ja urheilujärjestöjen välillä siitä, saako mielipiteitään ilmaista kilpailusuorituksen yhteydessä.
– Kannatan mielipiteen vapautta urheilijoille, myös kilpailutilanteessa. Mielipiteenilmaisu ei kuitenkaan saa häiritä kanssa kilpailijoita ja heidän keskittymistään suoritukseen. Sateenkaaren väriset kynnet tai sukat eivät häiritse kanssakilpailijoita, mutta ovat urheilijan itsemääräämisoikeuteen kuuluvia asioita. Tässäkin mielestäni kaikilla pitää olla oikeus myös keskittyä pelkästään kilpailutilanteeseen ilman, että sitä kyseenalaistetaan.
– Mielipiteensä voi ilmaista näkyvästi niin, että se ei häiritse toisten kilpailusuorituksia, eikä muutoinkaan häiritse tai vahingoita ketään. Hyvänä esimerkkinä tällaisesta on mielestäni Meksikon Olympialaisissa vuonna 1968 miesten 200 m palkintojenjaossa Tommie Smithin ja John Carlosin näkyvä mielipiteenilmaisu palkintokorokkeella.
Lähde: Olympiakomitea
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Maailman toiseksi paras – Suomesta pamahti nyt hirmuinen heitto
- Krista Pärmäkoski vaihtoi toiseen lajiin – teki ällistyttävää jälkeä
- Venäläisen hiihtäjän juoni toimi – mies varmisti paikkansa olympialaisissa
- Shokkiuutinen tipahti – saadaanko Kristiina Mäkelästä kunnon uutispommi?
- Nyt se on julkista tietoa: Avulle melkoinen paljastus Juha Miedon toiminnasta
- SE-mies romahti maailmalla – lausui lohduttomat sanat heti kisan jälkeen
- Saga Andersson koki ikävän yllätyksen – seiväsnainen julkaisi upean päivityksen
- Mitä oikein on tapahtunut? IS:lle kovaa tekstiä Silja Kososesta
- Nyt näkyy ihoa – Ruotsin hiihtonaiset treenasivat upeissa olosuhteissa
- Nooralotta Neziri ui syvissä vesissä – pysäyttävät sanat Ylelle
- Nyt se on julkista tietoa: Avulle melkoinen paljastus Juha Miedon toiminnasta
- Krista Pärmäkoski vaihtoi toiseen lajiin – teki ällistyttävää jälkeä
- Shokkiuutinen tipahti – saadaanko Kristiina Mäkelästä kunnon uutispommi?
- Pettymys yleisurheilukansalle – IS:lle ikävä päivitys Wilma Murrosta
- Yleisurheilun superlupaus lähtee Suomesta – ”Siellä on urheilu turvattu”
- Viiden vuoden tauko on ohi – Kaisa Mäkäräiseltä yllättävä ilmoitus
- Suomalaislupaukselta kova tulos – edes Ella Junnila ei pystynyt tähän
- Venäläisen hiihtäjän juoni toimi – mies varmisti paikkansa olympialaisissa
- Mitä oikein on tapahtunut? IS:lle kovaa tekstiä Silja Kososesta
- Saga Andersson koki ikävän yllätyksen – seiväsnainen julkaisi upean päivityksen