Mäkiviikko päättyi – suomalaisille jälleen pettymys: ”Hyppy oli pirun myöhässä”

Keski-Euroopan mäkiviikon neljäs ja viimeinen osakilpailu hypättiin torstaina Itävallan Bischofshofenissa. Suomalaisista Niko Kytösaho ja Eetu Nousiainen selvittivät tiensä karsinnasta viimeiseen osakilpailuun, mutta kilpailupäivä päättyi suomalaisten osalta ensimmäiseen kierrokseen. Kytösaho oli päivän 38:s ja Nousiainen 48:s.
Kytösaholta ja Nousiaiselta nähtiin ”Bissenissä” positiivisia pilkahduksia, mutta oman tasoisten hyppyjen saaminen kilpailukierroksille on ollut haastavaa. Mäkiviikolle Garmisch-Partenkirchenissa mukaan liittynyt Nousiainen oli tyytyväinen päivän karsintahyppyynsä, joka kantoi 130 metriä.
– Päivä alkoi kohtalaisen hyvin ja sain tehtyä rennon suorituksen. Siitä oli kiva lähteä kilpailemaan (varsinaiseen osakilpailuun), kommentoi Nousiainen.
Nousiainen sai parikilpailussa vastaansa itävaltalaisen Philipp Aschenwaldin, mutta joutui 121 metrin hypyllään taipumaan ensimmäisellä kilpailukierroksella.
– Pikkaisen ehkä puristi kisassa. Hyppy oli pirun myöhässä ja jouduin purkamaan ponnistuksen loppuvaiheen aivan väärin päin. Ihan hyvä fiilis jäi tästä päivästä, muuten mäkiviikko oli aika hankala. Hyvät hypyt ovat olleet kuitenkin aika lähellä, täytyy vaan malttaa keskittyä omaan hommaan, pohti Nousiainen.
Kytösaho hyppäsi ensimmäisellä kierroksella Itävallan Michael Hayboeckia vastaan. 123 metrin hyppy ei riittänyt toiselle kierrokselle.
Mäkiviikon viimeisen osakilpailun voitti Itävallan Daniel Huber ennen norjalaista Halvor Egner Granerudia ja Saksan Karl Geigeria. Koko mäkiviikon voittajaksi kruunattiin Japanin Ryoyu Kobayashi.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- MTV:n yleisurheilulähetys sai dramaattisen alun – yksi olikin poissa
- Elina Lampelalle täysi katastrofi – lausui välittömästi suorat sanat
- Suomalaiselta yleisurheilutähdeltä uskomatonta dominointia maailmalla
- Mari Eder paljasti – tästä syystä hän kieltäytyi MM-kisoista
- Ella Junnila julkaisi pysäyttävän kuvan – näin totuus selvisi naiselle
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Mari Eder paljasti – tästä syystä hän kieltäytyi MM-kisoista