IL: Suomalaisen yleisurheilutähden romahdus hämmästyttää – ”Aika moni asia mättää”

Olli-Pekka Karjalainen piti pitkään yllä suomalaisen moukarinheiton mainetta. Vuonna 2020 näytti siltä, että miesten osalta on löytynyt manttelinperijä Karjalaiselle: Aaron Kangas.
Kangas heitti vuonna 2020 peräti 79,05 metriä. 75 metrin rajakin ylittyi varsin tasaiseen tahtiin. Sitten tapahtui jotain.
Ura on ollut viimeisen reilun vuoden rajussa alamäessä. 25-vuotiaan Kankaan pitäisi olla lähestymässä uransa huippua: toisin on käymässä. Kauden 2022 paras heitto on kantanut vaivaiset 75,03 metriä.
Sama meno jatkui EM-kisojen karsinnassa. Kangas sai lekan lentämään 71,08 ja siirtyi pikaisesti popcorn-osastolle katsomoon.
– Ei ole paljon kehumista. Odotin treenien perusteella parempaa. Ei vieläkään lähtenyt kohdalleen. Harmittaa. Olisi pitänyt se 73-metrinen heittää, joka oli omasta mielestä realistinen itsellenikin, Kangas sanoi SUL:n tiedotteella.
Iltalehden asiantuntija Arto Bryggare ei säästellyt sanojaan.
– Aika moni asia mättää. Viiden metrin romahdus on merkittäviä. Jos ja ilmeisesti kun ei ole terveydellisiä syitä, valmennuksessa on tehty hurjia, hurjia virheitä, linjasi ex-aituri Iltalehdessä.
– Suomalaisessa moukarinheitossa, joka on pieni perhe, Huhtalan Harrin ja kumppanien kanssa pitäisi pohtia isoa linjaa, koska siellä on tehty virheitä. Aaronilla on voinut käydä niin, että on keskitytty liikaa fysiikkaan, arvioi Bryggare.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa