Mari Eder murtuneena Ylen haastattelussa – yhtäkkiä kaikki muuttui kuin taikaiskusta
Ampumahiihdon MM-kisoissa oli keskiviikkona vuorossa naisten normaalimatkan kisa. Ruotsin Hanna Öberg vei kultaa Saksan Oberhofissa. Suvi Minkkinen oli parhaana suomalaisena upeasti kahdeksas.
Minkkinen ei ampunut yhtään ohilaukausta koko kisassa ja taipui kaksi minuuttia ja 43 sekuntia voittajalle.
– Tosi iloinen fiilis onnistua MM-kisoissa näin hyvin. Kaikki varmasti tähtää nollatulokseen normaalimatkalla ja olen iloinen, että siihen pystyin. Tänään oli päättäväistä ammuntaa ja pää pysyi kasassa ammuntapenkalla. Taitotaso kun ei päivästä toiseen muutu radikaalisti. Ladulla pidin tasaisen tappavaa vauhtia ja hiihtovauhti riitti tänään kymppisakkiin, Minkkinen iloitsi Ampumahiihtoliiton tiedotteella.
Erika Jänkä oli normaalimatkan 54:s ja Nastassia Kinnunen, joka ampui kaikki viisi laukausta ohi viimeisellä ampumapaikalla, oli 60:s. Kahdeksan ohilaukausta pyssyttänyt Mari Eder jäi sijalle 62.
Eder oli kisan jälkeen Ylen haastattelussa varsin pettynyt. Ammunta on sakannut MM-kisoissa.
– Eipä siinä muuta kommentoitavaa kuin, että liikaa (ohilaukauksia) vain yksinkertaisesti on. En osaa sanoa, minkä takia en saa sitä haltuun. On ollut täällä hukassa sen ammunnan kanssa. Niin hyvin kuin tässä alkukaudesta vähän pystyin petraamaan ja tehtiin sen kanssa töitä. En ole kyllä saanut täällä mitään aikaiseksi. Harmi homma. Ei jäänyt siitä mitään analysoitavaa, sanoi nainen murtuneena.
Eder ei halunnut myöskään piiloutua rankaksi osoittautuneen ladun taakse omaa suoritusta arvioidessaan. Kun Ylen toimittaja Inka Helenius otti esiin Suvi Minkkisen esityksen, muuttui Ederin olemus nopeasti iloiseksi.
– Puhutaan mieluummin vaikka siitä tänään. On kyllä hieno onnistuminen. On vetänyt jo nuo kolme ensimmäistä kisaa hyvin, ja hänellä on vielä monta matkaa jäljellä. Kiva nähdä, että hän suoriutuu hyvin. Siinä on esimerkkiä ja mallia muulle joukkueelle, kuinka venytään, hehkutti Eder.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Venäjän hiihtotähti ällistyi siitä, mitä sai kuulla maailmancupin laduilla
- Tämä näky oli liikaa: Ruotsin hiihtotähti murtui kyyneliin
- Krista Tervo palasi rinkiin – leikki loppui karusti
- Lisätietoa Sivert Guttorm Bakkenin kuolemaan liittyen – lakimiehet on nyt palkattu
- Yksi oli poissa: Lotta Harala tilitti erilaisesta joulustaan
- Hiihtonainen koki hirvittävän kohtalon – tämä on tilanne nyt
- Melkoiset kuvat julki: Norjan hiihtomiehet viettivät yhteisen joulun
- Peli on pelattu: Ikävä tieto Ruotsin hiihtotähdestä
- Suomalaiselta yleisurheilijalta musertava päivitys terveydestään
- Johannes Kläbo päätyi kovaan ratkaisuun rakkaansa kanssa: ”Ilmoitamme raskain mielin”
- Hiihtotähti Frida Karlsson teki nyt ikävän olympiapaljastuksen – ”Urheilu petti minut”
- Suomalaiselta yleisurheilijalta musertava päivitys terveydestään
- Jasmi Joensuu jakoi intiimejä kuvia – Jesse Puljujärvikin innostui
- Johannes Kläbo päätyi kovaan ratkaisuun rakkaansa kanssa: ”Ilmoitamme raskain mielin”
- Kunnon vahvistus: Suomalainen hiihtotähti tekee paluun
- Krista Pärmäkoski romahti – nyt saatiin selvä viesti
- Peli on pelattu: Ikävä tieto Ruotsin hiihtotähdestä
- Dorothea Wierer päätyi rajuun ratkaisuun – toisin kuin Suvi Minkkinen
- ”Maailman vahvin naishiihtäjä” jakoi melkoisen salipäivityksen
- Melkoiset kuvat julki: Norjan hiihtomiehet viettivät yhteisen joulun