MM-unelma murskana – SE-mies kiehui Kalevan kisojen järjestäjille

Kristian Pulli oli miesten pituushypyn ykkönen Kalevan kisoissa. Hän vei voiton varsin vaisulla tuloksella 773. Suoritukset tehtiin ikävään vastatuuleen.
Pulli kokee olevansa nousukunnossa. Hän oli kuitenkin kisan jälkeen hyvin pettynyt mies. Kisajärjestäjien touhu ei saanut SE-miehen hyväksyntää.
– Hyvillä mielin tulin kisaan. Kunto on nousussa, mutta kisajärjestäjät voisivat katsoa sikäli peiliin, että hyppyjen suunta olisi voitu kääntää. Varsinkin meille kevytrakenteisille hyppääjille vastatuuli on myrkkyä, Pulli totesi SUL:n tiedotteella.
Paikka MM-joukkueessa ei ole irtoamassa. Pulli käänsi jo katseensa tulevaan.
– Nyt alkaa olla jo aika samassa vireessä, mitä silloin olin ja jopa vähän paremmassa. Nyt täytyy niellä tämä tilanne ja jatkaa seuraavaan kilpailuun ja keskittyä loppukauteen.
– Kilpailuja ei kauheasti ole, mutta ajattelin kilpailla mahdollisimman ahkerasti ja ottaa loppukauden aikana niin paljon kropasta, kuin sieltä on otettavissa.
Iltalehden asiantuntija Arto Bryggare ymmärsi Pullin tuskan. Hän näki miehen menossa kovaa tekemistä.
– Kävi Pullin tilanne sääliksi. Hän hyppäsi vastatuuleen kohtuullisen kisan. Mies oli ihan eri kuin Lappeenrannassa GP-kisoissa. Jos olisi ollut Lappeenrannan olosuhteet, olisi perjantain suorituksilla nähty kolme yli 8-metristä. Pulli on täysin mysteerimies minulle, heitti Bryggare IL:lle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa