Ylen toimittajan suusta shokkiväite suorassa lähetyksessä

Maanantai ei tuonut Suomeen mitalia yleisurheilun EM-kisoista. Lähimmäksi pääsivät neljänneksi sijoittuneet seiväshyppääjä Elina Lampela ja moukarinheittäjä Silja Kosonen.
Kosonen jäi vajaat kaksi metriä kauden parhaasta heitostaan. Leka lensi Rooman illassa 72,06 metriä.
Kaikki Kososen edelle heittäneet tekivät kauden parhaansa – tai jopa Rose Logan tapauksessa ennätyksensä. Mestaruuden vei Italian Sara Fantini, 74,18, hopean Puolan Anita Wlodarczyk, 72,92 ja pronssia Ranskan Rose Loga 72,68.
Asian suhteen saatiin hieman ylimääräistä draamaa. Nopeasti finaalin jälkeen Ylen selostaja Kimmo Porttila kertoi asiasta Ylen suorassa lähetyksessä.
– Meillä on tuore mielenkiintoinen käänne liittyen tuohon naisten moukarin loppukilpailuun. Suomi on ilmeisesti tehnyt finaalista protestin. Emme tiedä vielä, mitä se koskee, avasi Porttila.
Ylen toimittaja Petra Manner nosti Kososen haastattelussa esiin asian.
– Kerro nyt mihin tämä Suomen tekemä protesti liittyy? tiedusteli Manner Kososelta.
– No vissiin pronssiheitto olisi yliastuttu. Se oli ainoa, mitä kuuliin täällä, kun täällä on niin kovaäänistä, vastasi moukaritähti.
SUL teki nopeasti selväksi, että Suomen joukkue ei tehnyt protestia. Suomi tarkisti kuitenkin Logan mahdollisesti yliastutun heiton. Protestia ei tehty tarkistuksen jälkeen. Ylen toimittaja Laura Arffman välitti myös tiedon suorassa lähetyksessä nopeasti.
– Nyt olen vielä hämmentyneempi, kommentoi Kosonen Ilta-Sanomille, kun hän sai tietää, ettei protestia tehdä.
EM-kultamitalisti vielä ennen kisoja puhunut Kosonen myönsi olevansa hieman pettynyt.
– Ei huono kilpailu, mutta paremminkin olisi voinut mennä. Vähän ehkä pettynyt olen, mutta yllättävän hyvin olen suhtautunut ainakin tähän asti, avasi nainen SUL:n tiedotteella.
– Oli ainakin omia paineita. Olisin halunnut tuoda täältä mitalin. Kai siinä sitten sen verran paineita oli. Eiköhän aika moni muukin odottanut sitä mitalia.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- IS: Suomen yleisurheilutähti löysi rakkauden – paljasti nyt karun totuuden
- Jasmi Joensuu nöyryytti Suomen muita hiihtotähtiä – sitten selvisi nolo tosiasia
- Yksi sana riitti – Alisa Vainion valmentajalta jäätävä heitto Ylen haastattelussa
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- Ylen toimittajan kysymys oli liikaa Alisa Vainiolle – reaktio kertoo kaiken
- Täysi stoppi – Elina Lampela päätyi rajuun ratkaisuun
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Ylen toimittajan kysymys oli liikaa Alisa Vainiolle – reaktio kertoo kaiken