Selvää tekstiä: Kaisa Mäkäräinen lausui paljonpuhuvat sanat Suvi Minkkisestä
Ampumahiihdon maailmancup on palannut pitkältä joulutauolta. Torstaina kilpailtiin naisten pikakilpailu Saksan Oberhofissa.
Kisan voitti Ranskan Paula Botet, joka debytoi maailmancupissa. Päivästä tuli hieno myös suomalaisittain. Suvi Minkkinen jatkoi upeita otteitaan ja oli pikakilpailun viides.
Pieni särö loistokkaaseen päivään tuli pystypaikalla, kun Minkkinen sai yhden sakon. Hän hävisi voittajalle 47 sekuntia.
– Tauko on tuonut pientä epävarmuutta oman tekemisen ympärille mutta olen todella iloinen, kun olen taas kukituksessa. Keli oli aika vaikea, mikä hieman vaikeutti latautumista kilpailuun. Olen erityisen tyytyväinen, kuinka vauhdinjako onnistui. Hiihto tuntui helpolta pitkään ja loppu tuli kiihtyvästi.
– Tuulen kanssa piti olla tosi tarkkana etenkin makuupaikalla, ja jokainen laukaus piti tarkkailla. Pieni virhe pystypaikalla, kun ohilaukaus taisi mennä hieman ylös. Olosuhteisiin nähden olen kuitenkin erittäin tyytyväinen päivän suoritukseen, Minkkinen kommentoi Ampumahiihtoliiton tiedotteella.
Minkkinen riemuitsi vedostaan myös Instagramissa. Hän fiilisteli myös huollon ja muun joukkueen tekemistä.
– Niin onnellinen, että olen osa tätä tiimiä. Taas yksi kukkaseremonia ja Suomen ampumahiihdon huoltotiimin tekemät raketit jalkojeni alla. Kaikki tytöt 30 parhaan joukossa, fiilisteli Minkkinen.
Päivitystä kommentoi myös Kaisa Mäkäräinen. Legenda lausui Minkkisen tekemistä mainiosti kuvaavat sanat.
– Alkaa olla jo peruskauraa. Onnea! kirjoitti Mäkäräinen.
Sonja Leinamo oli pikakilpailun kahdeksas, Venla Lehtonen 23:s ja Inka Hämäläinen 30:s.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Melkoinen video: Krista Pärmäkoski sekoili Oloksella
- Sami Jauhojärvi sai tarpeekseen – suorat sanat näille ihmisille
- Silja Kosonen palasi moukarihäkkiin – vaivatta mahtikaari
- Ei olympialaisiin – Suomen hiihtoässä heitti hanskat tiskiin
- Lotta Haralan Matias-rakkaan mitta täyttyi – kyllästyi kuuntelemaan näitä sanoja: ”Suorastaan v*tutti”
- Potkut saaneelta Kalle Palanderilta jäätävää tekstiä Ylen toimittajalle
- Tähti on syttynyt? Suomalainen ampumahiihtäjä voitti kaikki ylivoimaisesti
- Yllätys: Hiihdon maailmantähti on raskaana
- Mikä neronleimaus: Kaisa Mäkäräisen uusi aluevaltaus ällistyttää
- Saga Vanninen sanoi sen ääneen – seitsenottelijan suusta hurjaa tekstiä
- Lähtöviivalla ei näkynyt – Jasmi Joensuu otti ja lähti
- Mikä neronleimaus: Kaisa Mäkäräisen uusi aluevaltaus ällistyttää
- Saga Vanninen sanoi sen ääneen – seitsenottelijan suusta hurjaa tekstiä
- Ei olympialaisiin – Suomen hiihtoässä heitti hanskat tiskiin
- Joni Mäki myönsi Ylelle brutaalin totuuden tilanteestaan
- Sami Jauhojärvi sai tarpeekseen – suorat sanat näille ihmisille
- Tähti on syttynyt? Suomalainen ampumahiihtäjä voitti kaikki ylivoimaisesti