Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
SVT:n mukaan Ruotsin keihäänheiton pitkäaikainen kärkinimi Kim Amb ei ole valmis jättämään huippu-urheilua taakseen. Neljän vuoden kilpailutauon jälkeen paluun tehnyt 35-vuotias tähti tavoittelee edelleen paikkaa sekä arvokisoissa että Los Angelesin olympialaisissa.
Amb oli pitkään sivussa vakavan olkapäävamman vuoksi, mutta teki tällä kaudella paluun kilpakentille. Viime viikonloppuna hän osoitti olevansa jälleen iskussa voittamalla jo uransa kymmenennen Ruotsin mestaruuden tuloksella 75,98 metriä.
Ruotsalainen kertoo, ettei halunnut loukkaantumisen päättävän hänen uraansa.
– Haluan palata kilpailemaan, sillä lopettamiseni pitää tapahtua omasta tahdostani eikä siksi, että kehoni sanoo niin, Amb kertoi.
Vaikka tuloskunto ei vielä ole yltänyt uran parhaisiin lukemiin, Amb uskoo potentiaalinsa olevan edelleen tallella. Hänen ennätyksensä 86,49 metriä on vuodelta 2020, ja sen jälkeen olkapäävamma katkaisi nousujohteisen uran.
Seuraava tavoite on kunnianhimoinen. Amb haluaa vielä päästä vuoden 2028 Los Angelesin olympialaisiin.
– Tiedän pääseväni finaaliin, jos pääsen sinne [olympialaisiin]. Kehossani on pitkiä heittoja. En vain ole saanut niitä ulos kilpailuissa, Amb sanoi.
Sitä ennen hän yrittää vielä nousta mukaan Birminghamin EM-kisoihin, joiden alkuun on alle kaksi viikkoa. Lopulliset valinnat ratkaisevat, riittääkö paluukauden näyttö paikkaan Ruotsin joukkueessa.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottaksen seuraava kilpailu paljastui – matkaa peräti 123 kilometriä
- Rallin MM-sarjasta karu päätös – Sami Pajarin mestaruushaave koki kolauksen
- Eva Wahlströmiltä pysäyttävä kommentti Martina Aitolehden tyrmäyksestä
- Jessica Kähärältä pysäyttävä paljastus – ”Elämäni hirvein kesä”
- Viron päävalmentaja ylistää Suomea hurjin sanoin – ”voin jo nyt luvata”
- Urheilucast: Antti Pennasen palkkapotti paisumassa historialliseksi – NHL tuo mutkan matkaan
- Norjalaistähden lausunnot nostivat myrskyn – vastustajan leiriltä kova vastaus
- Riitta-Liisa Lassila: pysäyttävä päivitys!
- Joonas Rinne teki ison päätöksen: ”Haikea fiilis”
- Frida Karlssonilta iso muutos – valmentaja latasi tylyn varoituksen
- Martina Aitolehden salaisuus paljastui – tienasi Immu-illasta valtavan summan
- Riitta-Liisa Lassila: pysäyttävä päivitys!
- Reetta Hurske jäi sivuun koko kesäksi – nyt tapahtuu jotain uutta
- Jessica Kähärältä pysäyttävä paljastus – ”Elämäni hirvein kesä”
- Aitio: Jukka Jalosen nimi yhdistettiin rämpivään Liiga-jättiin
- Urheilucast: Antti Pennasen palkkapotti paisumassa historialliseksi – NHL tuo mutkan matkaan
- Eva Wahlströmiltä pysäyttävä kommentti Martina Aitolehden tyrmäyksestä
- Joonas Rinne teki ison päätöksen: ”Haikea fiilis”
- Älä lankea tähän ansaan – Alisa Vainio varoitti fanejaan somessa
- Valtteri Bottaksen seuraava kilpailu paljastui – matkaa peräti 123 kilometriä