IS: Jonne Koski yllättyi yhdestä asiasta Iivo Niskasessa
Suomalaisyleisö saa viikonloppuna harvinaisen herkun, kun Jonne Koski ja Iivo Niskanen lyöttäytyvät yhteen Helsingin Messukeskuksessa käytävässä Hyrox Helsinki -parikilpailussa.
Erikoiseksi tilanteen tekee se, että kaksikko lähtee kisaan lähes kylmiltään. Yhteistreenejä on takana vain yksi, eikä varsinaista valmistautumista ole tehty lainkaan.
Koski tulee kisaan kesken kilpailukauden, kun taas Niskanen on vasta käynnistelemässä omaa harjoitteluaan. Hyroxin vaatimukset ovat kuitenkin kovat: kahdeksan juoksukilometriä ja niiden väliin kahdeksan raskasta toiminnallista osiota, kuten kelkan työntöä ja vetoa, soutua sekä askelkyykkyjä lisäpainoilla.
– Onneksi olen tehnyt paljon pitkäkestoisia treenejä, joista on hyötyä hyroxissa, Koski toteaa Ilta-Sanomille.
Yhteistyö sai alkunsa kumppanin kautta, mutta Koskelle kyse on myös henkilökohtaisesta unelmasta.
– Olen valtava Iivo-fani, ja itselleni Iivon kanssa kisaaminen on bucketlist-juttu, Suomen kovakuntoisimmaksi mieheksikin tituleerattu Koski myhäilee.
Parin roolit alkavat hahmottua selvästi. Niskasen juoksukunto on omaa luokkaansa, mikä näkyi jo yhteisharjoituksissa.
– Eniten minut yllätti, kuinka kovaa Iivo pystyi painamaan juosten vielä toiminnallisten treenien jälkeenkin. Kyllä hänellä vain on aika paljon juoksukapasiteettia ja keuhkoja, Koski äimistelee.
– Uskon, että kisassa Iivo tekee suurimman osan laitteista, koska hän on vahva, eivätkä niistä liikkeistä tulevat rasitukset vaikuta hänen juoksuvauhtiinsa yhtä paljon kuin minulla, Koski sanoo.
Kaksikko ei lähde tavoittelemaan voittoa, vaan realistisempi tavoite on alittaa tunnin raja ja välttää virheet.
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Suomi lähtee pienellä joukkueella MM-kisoihin – kaksi nimeä valittu
- Kerttu Niskanen avasi IS:lle, miksi ura päättyi: ”Se laittoi tilannetta uusiksi”
- Alisa Vainio paljasti seuraavan suunnnitelmansa IS:lle
- Kerttu Niskanen: Se oli siinä
- Suomalaisheittäjä avoimena: ”Itkin kisojen jälkeen”
- Krista Pärmäkoski: suuri elämänmuutos
- Alisa Vainio järjesti yllätyksen Andreas Almgrenille – ”Täydellinen lahja!”
- Martti Puumalainen teki kovaa jälkeä Lausannessa – palkintokaappiin uusi saavutus
- IS: Robin Räikkösestä, 11, kuullaan pian isoja uutisia?
- Joonas Rinne paljasti ruotsalaisten juonen – mutta Suomi vei silti voiton
- MM-kulta jäi Yhdysvaltoihin dramaattisten vaiheiden jälkeen
- Suomen joukkue teki Ruotsi-ottelussa vastaprotestin – nyt tuli päätös
- Ruotsalaiset kihisivät Suomi–Ruotsi-ottelusta – tämä ilme kertoo kaiken oleellisen
- Shokkiuutinen: Ampumahiihdon olympiavoittajan koko kausi ohi
- Daniel Ståhl on kilpaillut todellisen surun keskellä: ”Traagista ja kauheaa”
- IS: Alisa Vainio kyllästyi: ”En pysty yhtään”
- Eveliina Salonen oli pysäyttämätön – maailmanmestaruus näkyy myös lompakossa
- Lotta Haralan ura päättyi karmealla tavalla – näin Ruotsissa reagoitiin
- AL: Ura päättyi kammottavalla tavalla – Lotta Harala loukkaantui vakavasti
- SS: Yhdistetyn nousevalle 19-vuotiaalle suomalaistähdelle hieno tunnustus