Wilma Heltelä puhuu avoimesti aivotärähdyksestä – ”Erilaista kuin mikään aiempi”
Wilma Heltelä aloittaa kilpailukautensa 3. kesäkuuta Paavo Nurmi Gamesissa, mutta valmistautuminen kesään sai keväällä dramaattisen käänteen.
Suomalainen seiväshyppääjä sai huhtikuun alussa aivotärähdyksen, kun levytanko osui häntä päähän epäonnistuneen harjoitustoiston yhteydessä. Loukkaantuminen pakotti Heltelän pitkälle kuntoutusjaksolle juuri tärkeän harjoituskauden keskellä.
– Tuossa oli tiukka neljän viikon kuntoutuspätkä. Siitä selvittiin. Nyt menee hyvin, ja on nousujohteinen paine treeneissä, Heltelä kertoi etäyhteydellä PNG:n tiedotustilaisuudessa.
Ensimmäinen viikko meni täysin levossa oireiden seuraamisen vuoksi. Sen jälkeen harjoittelua alettiin rakentaa varovasti takaisin, mutta tällä kertaa kyse ei ollut pelkästä fyysisestä kuormituksesta.
– Sain ohjeen, että kuntopyörän polkemiseen pitäisi löytää hiljainen paikka, koska valo- ja ääniärsyke lisäävät kuormaa. Aivoperäisen vamman kuntoutus oli erilaista, mihin olen tottunut. Se oli mielenkiintoista ja opettavaista ja vaati aika paljon malttia.
Heltelä kertoo pystyneensä ylläpitämään fyysistä kuntoaan yllättävän hyvin, vaikka lajiharjoittelu jäi kuntoutuksen aikana vähäiseksi.
– Nyt on pari viikkoa melko normaalia treeniä takana. Seuraavan kahden viikon tavoite on treenata mahdollisimman optimaalisesti siihen, että olisin PNG:ssä valmis kilpailemaan.
Täydessä iskussa häntä ei kuitenkaan vielä nähdä Turussa.
– Toivon mukaan 12 askeleen isku olisi mahdollisimman hyvä.
Heltelän kesän päätavoite on elokuussa järjestettävät 2026 European Athletics Championshipsin EM-kisat Birminghamissa. Tavoitteet ovat korkealla, vaikka kevät toi ylimääräisiä mutkia matkaan.
– Tavoite on pystyä Birminghamiin mennessä sanomaan, että tavoitteeni on mitali.
Viime hallikaudella Heltelä ylitti parhaimmillaan 460 senttiä. Hänen uransa ennätys on vuonna 2022 hypätty 485.
– Toivon mukaan pääsen lähelle vanhoja hyviä tuloksia 470:n paremmalle puolen. Päälle 480:n voisi olla jo tyytyväinen.
Urheilun ulkopuolella Heltelän elämä muuttui talven aikana muutenkin paljon. Hän muutti Turusta Helsinkiin ja meni maaliskuussa naimisiin, minkä myötä myös sukunimi vaihtui Murrosta Heltelästä.
Nimenmuutos on aiheuttanut huvittuneita tilanteita myös urheilijalle itselleen.
– Eihän tämä ole helppoa kenellekään. Ei se itseltäkään vielä sujuvasti tule, ja yllättävän harvoin omaa koko nimeä tulee käytettyä, Heltelä myöntää.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Emma Tainio astui esiin PNG:n jälkeen: ”Pelkoa ja häpeää”
- Vaikea kausi jatkuu – Suvi Niirasen rehellinen tunnustus puhuttelee
- MM-kultajuhlien nettisensaatio täräytti rajun kommentin ”Jos pari kaljaa juon alle”
- Vatsavaivat keskeytti juoksijan huippukisan – ”Voitte arvata, mitä tapahtui”
- Ensimmäiset EM-valinnat tehtiin – tässä Suomen tähtikaarti Birminghamiin
- Mika Salo täräytti Viaplaylla F1-tähdestä: lähtöpassit lähellä – Niki Juusela hämmästyi: “Onko toi totta?”
- Yleisön pauhu sytytti kipinän uudelleen – Neziriltä suora viesti paluustaan
- ”Välilevy räjähti” – suomalaisurheilijan järkyttävä kohtalo juuri ennen ottelua
- Suomalaisten suosikkiselostaja joutui käsittämättömään tilanteeseen – avautui suorassa lähetyksessä
- Jättiuutinen suomalaisvapaaottelussa – Abdul Hussein teki UFC-sopimuksen
- Silja Kosonen iski jättipaukun viimeisellä heitolla – Turussa nähtiin suomalaisjuhla
- Suuri suru: Suomalaisen urheilun jättivaikuttaja on poissa
- Ensimmäiset EM-valinnat tehtiin – tässä Suomen tähtikaarti Birminghamiin
- Vatsavaivat keskeytti juoksijan huippukisan – ”Voitte arvata, mitä tapahtui”
- ”Välilevy räjähti” – suomalaisurheilijan järkyttävä kohtalo juuri ennen ottelua
- Vaikea kausi jatkuu – Suvi Niirasen rehellinen tunnustus puhuttelee
- MM-kultajuhlien nettisensaatio täräytti rajun kommentin ”Jos pari kaljaa juon alle”
- Mika Salo täräytti Viaplaylla F1-tähdestä: lähtöpassit lähellä – Niki Juusela hämmästyi: “Onko toi totta?”
- Suomalaisheittäjän tuska näkyi heti haastattelussa – ”Ei todellakaan tyydytä”
- Suomalaisjuoksijat tekivät tempun, jota ei olla nähty 34 vuoteen