Suomen Enni Virjonen jatkoi vakuuttavaa etenemistään yleisurheilun alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Eugenessa ja nousi seitsenottelun kokonaiskilpailun kärkeen avauspäivän päätteeksi.

Virjonen onnistui erityisesti kahdessa peräkkäisessä lajissa. Kuulantyönnössä hän työnsi uuden ennätyksensä 14,35 ja sijoittui lajissa toiseksi. Hetkeä myöhemmin suomalainen räväytti vielä kovemman näytön 200 metrillä, jossa hän juoksi koko kilpailun nopeimman ajan 23,99.

Aika oli jälleen osoitus Virjosen kovasta vauhtikestävyydestä. Hänen ennätyksensä on 24,04, joten suoritus oli käytännössä ennätystasoinen ja toi arvokkaita pisteitä mestaruustaisteluun.

Vahvan iltasession ansiosta Virjonen nousi koko seitsenottelun johtoon 3 676 pisteellä. Kilpailu on kuitenkin äärimmäisen tiukka, sillä Ranskan Zola Ndouma-Mona seuraa vain seitsemän pisteen päässä. Kolmantena on Britannian Thea Brown, joka on kerännyt 3 632 pistettä.

Asetelma lupaa ratkaisupäivälle todellista huippudraamaa. Seitsemän pisteen ero tarkoittaa käytännössä sitä, että jokainen suoritus voi muuttaa mitalijärjestystä.

Virjonen lähti MM-kisoihin ennakkosuosikkina myös tilastojen perusteella. Hänen kauden paras pistemääränsä oli ennen kilpailua peräti 90 pistettä kovempi kuin toisena tilastoissa olleella Viron Mia Mireia Uusorgilla. Virolainen on tällä hetkellä kokonaiskilpailussa yhdeksäntenä 3 363 pisteellä.

Suomalaislupauksen suoritusvarmuus on ollut yksi kilpailun suurimmista puheenaiheista. Virjonen on onnistunut keräämään tasaisesti kovia pisteitä lähes jokaisessa lajissa, mikä on juuri seitsenottelussa usein ratkaisevaa.

LUE MYÖS: