Ulkomailta kova kolmikko naisten maajoukkueeseen – tähtäimessä EM-karsinnat
Kuva: Getty Images
Suomen naisten lentopallomaajoukkue aloittaa kesäkuussa valmistautumisen kohti syksyllä pelattavia EM-karsintoja. Kutsun leirille sai myös ulkomailla viime kauden pelannut kolmikko Laura Pihlajamäki, Kaisa Alanko ja Hanna Salomäki.
Toissa kauden jälkeen LP Viestistä romanialaiseen CSM Bucurestiin siirtynyt keskipelaaja Pihlajamäki sai kauden päätökseen vasta vapun jälkeen. Pitkä, mielenkiintoinen ja menestyksekäs kausi jää keskipelaajan mieleen positiivisena kokemuksena. Kauden ehdoton kruunu oli CEV:n Challenge Cupin voitto.
– Uusi maa ja kulttuuri toivat myös oman lisämausteensa pakettiin. Pienen levon jälkeen alkaa valmistautuminen maajoukkueleiritykseen, urallaan 63 maaottelua pelannut Pihlajamäki suunnittelee.
Pieni tauko on paikallaan, sillä Pihlajamäen joukkue pelasi kauden aikana yhteensä peräti 48 ottelua. Romaniasta hänellä tuomisinaan upean kokemuksen lisäksi harvinainen värisuora mitaleita: kultaa eurocupista, hopeaa Romanian cupista sekä pronssi maan pääsarjasta.
Alanko jättää Wiesbadenin
Passari Alangon edustama Wiesbaden VC sijoittui lopulta Saksan Bundesliigassa viidenneksi. Niukka 1-2 tappio puolivälieräsarjassa Münsterille oli kova pettymys, jota Challenge Cupin puolivälieräpaikka kuitenkin hieman lievensi. – Sain paljon peliaikaa ja minulla oli vain yksi pieni loukkaantuminen, joten kausi oli sen suhteen ehjä. Kolmen vuoden jälkeen on kuitenkin aika jättää Wiesbaden ja vaihtaa maisemaa. Uusi seura ei ole vielä selvillä, mutta neuvottelut ovat käynnissä, Alanko kertoo. Vaasalaislähtöinen Alanko on 37 maaottelullaan kokenein maajoukkueryhmään valituista neljästä pelintekijästä.Salomäki sai paljon vastuuta Ruotsissa
Salomäen visiitti Gislavedissa jäi tällä kertaa vuoden mittaiseksi, vaikka pelit sujuivat hyvin ja seura olisi mielellään pitänyt suomalaisen riveissään. Opiskelut tuovat yleispelaajan takaisin Suomeen – ura jatkuu ensi kaudella LP Kangasalan riveissä. – Ensimmäistä kertaa astuin tossuihin, joissa vastuu oli minulla. Hyvin siitä kuitenkin selviydyin, Salomäki toteaa. Gislavedin kausi päättyi puolivälierissä runkosarjan kakkosta vastaan. Salomäen seuraava tavoite onkin näyttää osaamisensa naisten maajoukkueessa. Yleispelaaja otti kutsun innolla vastaan. – Muutkin ovat ilmeisesti huomanneet, kuinka kovasti tein töitä Ruotsissa ollessani, mikä tietenkin ilahduttaa myös minua. Leirillä on mukavaa päästä treenaamaan Suomen parhaiden pelaajien kanssa. Voi haastaa itseään vieläkin enemmän, maajoukkueen debytantti kaavailee.EM-karsinnat pelataan syyskuussa
Naisten EM-karsinnat pelataan kahtena neljän joukkueen turnauksena, jossa Suomen (ranking 23.) lisäksi ovat Puola (8.), Unkari (14.) sekä voittaja toukokuussa pelattavasta karsintalohkosta, jossa ovat mukana Tanska, Ruotsi, Viro ja Luxemburg. Ensimmäinen karsintaturnaus pelataan 15.-18. syyskuuta Unkarissa ja toinen 22.-25. syyskuuta Puolassa. Lohkon voittaja saavuttaa EM-lopputurnauspaikan, lohkokakkonen pääsee jatkokarsintoihin. Vuoden 2017 EM-lopputurnauksen emäntämaina ovat Georgia ja Azerbaidzhan. Lähde: LentopalloliittoLUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaisilla vahva avaus MM-kisoissa
- Suomalaiset hurjassa iskussa frisbeegolfin MM-kisoissa – kolme naista kärkikorttiin!
- Silja Kosonen saa vihdoin oman kansanjuhlansa – yksi asia pidetään salassa
- Ruotsin joukkueelle iso menetys – tähtijuoksija joutuu vetäytymään
- Lotta Harala esitti hartaan toiveen suomalaisfaneille
- IL: Oliver Helander paljastaa nyt karun syyn EM-pettymykselle
- Nyt varmistui Alisa Vainion kohtalo Ruotsi-ottelussa
- Laji vaihtui! Suomalaisjuoksija räväytti kovan tuloksen pituushypyssä
- Tenniksen tähtikaksikko ulos US Openissa – paluu jäi lyhyeksi
- Iida Vainio kertoo uudesta tavoitteestaan – ”Potentiaalia, jota en ennen osannut nähdä”
- Wilma Heltelä joutuu sivuun!
- MTV Urheilun näkemys: Nämä seurat putoavat SM-liigasta!
- Alisa Vainiosta julkaistiin koskettava yhteiskuva – ”Muistan, kuinka kohtasimme”
- Tätä ei osattu odottaa – Krista Tervo sittenkin Ruotsi-otteluun
- Suomen joukkue julki Ruotsi-otteluun
- Lotta Kemppinen teki Espoossa hurjaa jälkeä – näin hän valmistautuu seuraavaan starttiin
- Hurja juoksu! Krista Pärmäkosken valmennettava yllätti Helsinki Marathonilla
- Frisbeegolfin MM-kisat 2026: TV-lähetykset, aikataulu ja suomalaiset
- Alisa Vainio lähetti toiveen Ylen välityksellä: ”Alkaa ahdistaa”
- Laji vaihtui! Suomalaisjuoksija räväytti kovan tuloksen pituushypyssä