Sari Essayah valittiin KOK:n jäseneksi – ”Hienoa jatkaa merkittävää työtä”
Kuva: Getty Images
Kansanedustaja, kilpakävelyn maailman ja Euroopan mestari Sari Essayah on yksi kahdeksasta uudesta Kansainvälisen Olympiakomitean (KOK) jäsenestä.
Valinta tapahtui KOK:n yleiskokouksessa Riossa päivää ennen Olympialaisten avajaisia
– Olen hyvilläni valinnasta ja valmis tekemään työtä kansainvälisen olympialiikkeen tulevaisuuden eteen. KOK:n uudistaminen Agenda 2020 mukaisesti on koko olympialiikkeelle iso työ. Koen, että juuri tällaisen uudistusohjelman läpivieminen on urheiluliikkeessä nyt aivan välttämätöntä, vaikka muutokset eivät tapahdukaan hetkessä, Essayah kertoo.
Essayahin valinta KOK:n jäseneksi Rion olympialaisten aattona on suomalaiselle urheilulle merkittävä asia. Valintaprosessi oli pitkä ja tiukka. KOK:lla on historiansa aikana ollut 7 suomalaisjäsentä. Viimeisin suomalaisjäsen Peter Tallberg ehti toimia KOK:n jäsenenä peräti 39 vuotta kevääseen 2015 ja menehtymiseensä saakka.
Lisäksi jääkiekkoilijat Jari Kurri ja Saku Koivu ovat toimineet KOK:n urheilijakomission jäseniä. Entinen huippupurjehtija Sari Multala on Riossa ehdolla urheilijakomissioon.
– On hienoa jatkaa sitä merkittävää työtä, jota suomalaiset ovat kansainvälisissä tehtävissä aikaisemmin tehneet. Huomenna alkavista Rion olympialaisista odotan kisaorganisaatiolta parasta mahdollista suoriutumista, jotta voimme taata olosuhteet mahdollisimman monen urheilijan henkilökohtaiselle onnistumiselle ja venymiselle, Essayah sanoo.
Lähde: Sport.fi
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen jättää kotikisat väliin – SM-kisoissa silti kova kattaus
- Nooralotta Neziriltä tiukka lupaus – ”Voi todellakin kehittyä”
- Wilma Heltelän kilpasiskolta ikävä päivitys – kuva sairaalapediltä
- Venäjän hiihtoliitto valmis rajuun ratkaisuun – Aleksandr Bolshunov vaarassa
- Aleksandr Ovetskinin poliittinen video johti seuraukseen – Latvia kielsi maahantulon
- Joonas Jokelalta suora tuomio Suomen tappiosta – ”Vähän hävettää”
- Suomalaisjuoksija paljasti rakkauselämästään – ”En malta odottaa”
- Viro yllätti Suomen – tappio muutti pudotuspeliasetelman
- Valtteri Bottaksen seuraava kilpailu paljastui – matkaa peräti 123 kilometriä
- Rallin MM-sarjasta karu päätös – Sami Pajarin mestaruushaave koki kolauksen
- Iivo Niskanen jättää kotikisat väliin – SM-kisoissa silti kova kattaus
- Riitta-Liisa Lassila: pysäyttävä päivitys!
- Suomalaisjuoksija paljasti rakkauselämästään – ”En malta odottaa”
- Nooralotta Neziriltä tiukka lupaus – ”Voi todellakin kehittyä”
- Venäjän hiihtoliitto valmis rajuun ratkaisuun – Aleksandr Bolshunov vaarassa
- Wilma Heltelän kilpasiskolta ikävä päivitys – kuva sairaalapediltä
- Frida Karlssonilta iso muutos – valmentaja latasi tylyn varoituksen
- Joonas Rinne teki ison päätöksen: ”Haikea fiilis”
- Martina Aitolehden salaisuus paljastui – tienasi Immu-illasta valtavan summan
- Nolo moka! Ice Cage yritti peitellä omistajien nimiä – Uuno kaivoi kaiken esille