Kelvin Gastelum haastaa UFC:n väliaikaisen mestarin Robert Whitakerin – ”Olen valmis haasteeseen”
Kuva: Getty Images
UFC:n Shanghain otteluillassa entisen keskisarjan mestarin Michael Bispingin voittanut Kelvin Gastelum kaavailee jo seuraavaa koitostaan. Gastelum haluaa kohdata UFC:n keskisarjan väliaikaisen mestarin Robert Whitakerin ensi vuoden helmikuussa UFC 221 -otteluillassa.
– Kuulin, että Robert Whitaker kaipaisi vastustajaa Australian illan pääotteluun. Olen valmis haasteeseen. Mielestäni meidän pitäisi otella seuraavaksi. Olemme kummatkin nuoria miehiä, emmekä ole vielä saavuttaneet edes urheilullista huippuamme. Pieksin juuri sen kaverin, jonka piti olla sarjan ykkösmies. Mielestäni minun pitäisi olla seuraavaksi vuorossa mestaruusmatsiin, MM-haastaja uhosi Shanghain illan lehdistötilaisuudessa.
Gastelum ylsi ällistyttävään ensimmäisen erän tyrmäysvoittoon entistä mestaria Michael Bispingiä vastaan Shanghain illan pääottelussa. Kovaa nousua rankingeissa tehnyt 26-vuotias amerikkalaisottelija ei pistäisi pahakseen myöskään mittelöä keskisarjan varsinaista mestaria Georges St-Pierreä vastaan.
– Olisihan se ehdottomasti hienoa. GSP [St-Pierre] on itsekin sanonut, että kaikki on mahdollista. Whitakerin ja minun tulisi kohdata silti ensin. Kaikki väittävät, että hakkaan vain vanhuksia. Whitaker ei todellakaan ole ainakaan vanhus. Haluan tämän haasteen, Gastelum paasasi.
Arizonan Yumasta lähtöisin oleva Gastelum on voittanut vapaaottelu-urallaan 14 kertaa ja hävinnyt kolmesti. Miehen nimekkäämpiin saavutuksiin kuuluvat voitot Bispingistä, Tim Kennedystä, Johny Hendricksistä ja Nate Marquardtista.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Seiska uteli tietoja – Janni Hussi reagoi naureskelemalla: ”Täysin kuollut”
- Hiihdon Suomen Cup 2026-2027: Ohjelma, TV, Tulokset
- Yllätysuutinen! Alisa Vainiosta tehdään dokumenttielokuva
- Martina Aitolehti paljasti Ilta-Sanomille syyn lähteä nyrkkeilemään ystävää vastaan
- Alisa Vainiosta julkaistiin koskettava yhteiskuva – ”Muistan, kuinka kohtasimme”
- Wilma Heltelä joutuu sivuun!
- ESS: Entinen mäkihyppyvalmentaja tuomittiin – edessä kuusinumeroinen lasku
- Entinen maailmanmestari tuomittiin vakavista rikoksista
- Tätä ei osattu odottaa – Krista Tervo sittenkin Ruotsi-otteluun
- Suomen joukkue julki Ruotsi-otteluun – tämä on Alisa Vainion tilanne
- Tätä ei osattu odottaa – Krista Tervo sittenkin Ruotsi-otteluun
- Suomen joukkue julki Ruotsi-otteluun – tämä on Alisa Vainion tilanne
- MTV Urheilun näkemys: Nämä seurat putoavat SM-liigasta!
- Lotta Kemppinen teki Espoossa hurjaa jälkeä – näin hän valmistautuu seuraavaan starttiin
- Hurja juoksu! Krista Pärmäkosken valmennettava yllätti Helsinki Marathonilla
- ESS: Entinen mäkihyppyvalmentaja tuomittiin – edessä kuusinumeroinen lasku
- Entinen maailmanmestari tuomittiin vakavista rikoksista
- Alisa Vainio lähetti toiveen Ylen välityksellä: ”Alkaa ahdistaa”
- Ampumahiihtäjä ja valmentaja-puoliso: Vauva tulossa!
- Hirmuveto! Turussa rikottiin 37 vuotta vanha Suomen ennätys