UFC-pomolta harvinaista ylistystä naisvapaaottelun supertähdelle – ”Jos hän tekee sen, hän on maailman paras”

UFC:n kääpiösarjan entisen mestarin Holly Holmin ura on vedenjakajalla. Hänellä on tänä lauantaina iskettävässä MM-ottelussa paljon pelissä. UFC:n puheenjohtajan Dana Whiten mukaan Holm nousisi voitolla höyhensarjan mestarista Cristiane ”Cyborg” Justinosta hänen silmissään kaikkien aikojen parhaaksi naisvapaaottelijaksi.
– Tämä ottelu on hänen uransa isoin haaste. Tämä on myös hurja koitos Cris Cyborgille. Jos ajatellaan, että Holm on 13-kertainen nyrkkeilymestari ja moninkertainen potkunyrkkeilymestari. Hän voitti Ronda Rouseyn. Jos Holm voittaisi, olisi hän kiistatta kaikkien aikojen kovin. Jos hän tekee sen, hän on maailman paras naisottelija koskaan, UFC-pomo ylisti MMA Fightingin haastattelussa.
Alberquerquen kasvatti kävi vapaaottelumaailman huipulla piestyään näyttävästi voittamattomana pidetyn maailmanmestarin Ronda Rouseyn pari vuotta sitten.
Holm kuitenkin menetti mestaruusvyönsä heti seuraavassa ottelussa MM-haastajalle Miesha Tatelle. 36-vuotias entinen WBC- ja WBA-liittojen nyrkkeilymestari hävisi yhteensä kolme ottelua putkeen. Höyhensarjan mestaruudestakin haastanut Holm näytti yhtäkkiä yhden hitin ihmeeltä.
Nyt kamppailutähti tekee kuitenkin uutta nousua. Päihitettyään Bethe Correian hurjalla tyrmäyspotkulla päähän Holm ansaitsi uuden sauman MM-otteluun naisten höyhensarjan nykyistä mestaria Justinoa vastaan. Huippuottelijat kohtaavat 30. tammikuuta UFC 219-otteluillassa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Naisurheilijalle annettiin rajut vaihtoehdot – riisui sitten kaiken
- Vahvistus: Kristiina Mäkelä sai shokkiuutisen
- IL: Suomen keihästähdestä tehtiin brutaali havainto – ”Ihan sekaisin”
- Se päättyi siihen: Suomalainen mestarijuoksija heitti hyvästit
- Se oli siinä: Jasmi Joensuu jätti haikeat jäähyväiset
- Mari Eder teki uuden aluevaltauksen – Kaisa Mäkäräisellä on näppinsä pelissä
- Miss Suomi -tittelin tavoittelu alkaa – Lotta Harala sai riemastuttavia uutisia
- Wilma Murto ällistyi yleisurheilumiehen jäätävästä tempusta – reagoi välittömästi
- Paljastus: Johannes Kläbo tekee posketonta tiliä
- HS: Legenda katsoi hetken Eva Wahlströmin nyrkkeilemistä – antoi saman tien brutaalin tuomion
- Se oli siinä: Jasmi Joensuu jätti haikeat jäähyväiset
- Miss Suomi -tittelin tavoittelu alkaa – Lotta Harala sai riemastuttavia uutisia
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- Wilma Murto ällistyi yleisurheilumiehen jäätävästä tempusta – reagoi välittömästi
- Mari Eder teki uuden aluevaltauksen – Kaisa Mäkäräisellä on näppinsä pelissä
- Se päättyi siihen: Suomalainen mestarijuoksija heitti hyvästit
- Kaiken piti olla kunnossa: Ikävä tieto Ronnie O’Sullivanin tilasta
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- Yksi on poissa: Hiihtoliitto jakoi traagisen uutisen
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta