Äärimmäisen pettymyksen kokenut Minna Nikkanen: ”Jos olisi ollut hieman korkeampi ote, se olisi voinut mennä”
Kuva: Getty Images
Minna Nikkanen ja Wilma Murto ylittivät seiväshypyn karsinnassa 435, mutta tällä kertaa se ei finaaliin vienyt. Nikkanen oli lopulta ensimmäinen karsiutuja, sillä viimeisenä jatkoon eteni Saksan Carolin Hingst, jolla oli 420:stä yksi pudotus vähemmän kuin Nikkasella ja Ruotsin Lisa Gunnarssonilla. Kreikan Ekaterini Stefanidi ylitti ainoana karsintarajan 455.
Nikkanen ylitti 420 kolmannellaan ja 435 ensimmäisellään, mutta 445 oli tällä kertaa liikaa. Hänellä takkusi juoksu.
– Yritin alussa vähän liikaakin pitää juoksun oikeassa kuosissa. Kolmanteen yritykseen 420:stä menin enemmän fiiliksellä, Nikkanen sanoi.
Yrityksistään 445:stä hän sanoi, että hypyistä huomasi, ettei hänellä ole ollut tuntumaa noissa korkeuksissa käytettäviin seipäisiin. Kolmas yritys oli kuitenkin hyvä ja melko lähellä onnistua.
– Jos olisi ollut hieman korkeampi ote, se olisi voinut mennä, Nikkanen sanoi.
Hän sanoi, että treenaaminen on jäänyt vähiin, mistä johtuen nopeus on pudonnut. Nikkasella oli Kalevan kisoissa takareisiongelmaa. Nyt hän miettiikin, kilpaillako vai treenatako. Ruotsi-ottelussa Nikkanen joka tapauksessa nähdään.
Murto: Askelmerkin kanssa oli ongelmia
Wilma Murto ylitti ensimmäisellään 420, kunnes 435:ssä alkoivat ongelmat askelmerkin kanssa ja se ylittyi vasta kolmannella.
– 445:stä askelmerkki oli ensimmäisessä yrityksessä liian lähellä, sitten tuli läpijuoksu, joka on aivan poikkeuksellista, ei minulle tule niitä juuri harjoituksissakaan. Kolmaskaan yritys ei onnistunut, Murto sanoi.
Murto poti pientä flunssaa, josta sai jälkitautina poskiontelontulehduksen. Hän kilpaili antibioottikuurin alaisena.
– Ei se sairastelu ainakaan auttanut, mutta olo oli kuitenkin hyvä, hän kuittasi.
Vaikka Murrolle oli vaikeuksien jälkeen jo iso bonus päästä EM-kilpailuihin, oli hän luonnollisesti harmissaan karsiutumisestaan.
Nikkasen tavoin myös Murto nähdään vielä ainakin Ruotsi-ottelussa.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
- Sami Välimäelle odottamaton takaisku PGA Tourilla
- Yleisurheilussa uusi dopingkohu – kaksi huippujuoksijaa kilpailukieltoon
- Wilma Heltelä hehkutti poikkeuksellista tukea – ”vertaansa vailla”
- Cristiano Ronaldo päättää maajoukkueuransa – syy on selvinnyt
- Aleksandr Bolshunovin tilanne kuohuttaa – kulisseissa pelätään oikeustaistelua
- Hiihtomaajoukkue jätti Livignon – Vilma Nissinen paljasti seuraavan suunnitelmansa
- Rukan Suomen Cup 2026: Ohjelma, aikataulu, tv ja tulokset
- Mäkihypyssä kova paluu-uutinen – vakava polvivamma ei pysäyttänyt
- 23-vuotias hiihtolupaus lopettaa – sydänongelmat murskasivat unelman
- IL: Kaisa Mäkäräinen luotsaa uutta suomalaistoivoa
- 23-vuotias hiihtolupaus lopettaa – sydänongelmat murskasivat unelman
- Suomen yhdistetyn huippunimi avautui vaikeuksistaan – ”paljon terveysongelmia”
- IL: Kaisa Mäkäräinen luotsaa uutta suomalaistoivoa
- Niko Hovinen puhui suunsa puhtaaksi podcastissa – koki tylyn nöyryytyksen HIFK:ssa
- Suvi Minkkiseltä yllättävä tunnustus urastaan – ”En voi luvata”
- Kalle Rovanperä avautui terveysongelmistaan – ”Sille en voi mitään”
- Hiihtomaajoukkue jätti Livignon – Vilma Nissinen paljasti seuraavan suunnitelmansa
- Lotta Harala paljasti uudet tavoitteensa – nyt haetaan aivan erilaista tulosta
- Krista Pärmäkoski tunteikkaana somessa: ”Ottanut paikan mun sydämestä”
- Reetta Hurske teki paljastuksen kulisseista – merkittäviä muutoksia elämässä