Kuulantyönnön suomalaislegenda alkaa Arttu Kankaan valmentajaksi: ”Hänellä on resursseja työntää pitkälle”

Entinen huippukuulantyöntäjä Mika Halvari ryhtyy Arttu Kankaan valmentajaksi. Kangas on ollut lajin kotimainen ykkösnimi viime vuodet, ja hakee nyt uutta kehitysaskelta Halvarin johdolla.
– Mikan kanssa on oltu tekemissä reilut pari vuotta. Meillä on ollut leirejä, jossa hän on ollut mukana. Niiden perusteella tuli sellainen tunne, että tällainen yhteistyö voisi toimia. Kysyin sitä Mikalta ja hänelle se sopi, Kangas sanoo.
Yhteistyön taustalla on Kyrösjärven kuulantyöntäjien epävirallinen kerho, johon kuuluvat muiden muassa Arttu Korkeasalo, Samuli Kyrönviita ja Arttu Kangas. Halvari on käynyt kerhon leireillä Ikaalisissa ja Kyröskosken kentällä antamassa neuvoja ja vinkkejä.
– Se lähti siitä, että tavattiin jouluna 2015. Leirejä on ollut 3-4 kertaa vuodessa ja muutaman kerran yhden päivän tapaamisia. Sitä kautta Artun tekeminen on minulle tuttua, Halvari sanoo.
Halvari, 48, voitti omalla urallaan hallimaailmanmestaruuden, ulkoratojen MM-hopeaa ja halliratojen EM-hopeaa. Hän työnsi hallissa hulppeat 22,09.
Yhteistyö Kankaan kanssa on Halvarille uran ensimmäinen varsinainen henkilökohtainen valmennuspesti.
– Siltä pohjalta lähdettiin, että katsotaan nyt yksi vuosi. Jos me molemmat olemme sen jälkeen tyytyväisiä, en näe syytä miksei jatkettaisi, Halvari sanoo.
”Olen nähnyt Artulta pitkiä työntöjä”
Kankaanpään Seudun Leiskua edustavan Kankaan, 25, ennätys on 20,30. Se on kahden vuoden takaa. Halvari näkee, että Kankaalla edellytyksiä on paljon parempaan.
– Olen nähnyt Artulla todella hyviä ja pitkiä työntöjä. Ne vaan tulivat väärään aikaan. Silloin ei ollut kilpailuja. Hänellä on resursseja työntää pitkälle, Halvari sanoo.
– Minä pyrin siihen, että nostamme Artun huonon päivän tasoa. Se on nyt 18,20-18,60. Tavoite on saada se nousemaan sinne 19,40-19,60:n väliin. Kun se tapahtuu, hyvänä päivänä on mahdollisuus tehdä kovia tuloksia, Halvari sanoo.
– Miksi näin tehdään? Jos katsoo urheilijan kymmenen edellisen kisan keskiarvoa ennen arvokisoja, se on se todennäköisin tulos. Harvoin käy niin, että arvokisoissa on se maailman paras päivä.
Kankaan valmentajana on tähän asti toiminut Matti Yrjölä, jolle työntäjää jakaa auliisti kiitosta.
– Matin kanssa on tehty erinomaista yhteistyötä kymmenen vuotta. On saavutettu SE-tuloksia, Suomen mestaruuksia ja neljästi yli 20 metrin tulos. Jossakin kohti pitää kuitenkin ottaa uusi askel, ja nyt oli sen aika, Kangas sanoo.
Yhteistyö Halvarin kanssa alkaa myöhemmin syksyllä. Halvari asuu Kemissä, joten Kankaanpään Seudun Leiskun työntäjä tehnee jatkossa jonkin verran ”pohjoisen leirejä”.
– Varmaan se Kemi tulee tutuksi ja Mika käy välillä etelässä, Kangas sanoo.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
300 ilmaiskierrosta + Cashback!
- Avaa pelitili Locowin-kasinolle.
- Talleta 20€, niin saat 100 ilmaiskierrosta. Kaksi lisätalletusta antaa sinulle 200 ilmaiskierrosta lisää.
- Jokaisesta pelaamastasi eurosta – voitit tai hävisit – saat maanantaisin rahanpalautusta (Cashback).
- Suomalaistähden ex-rakas sekoitti päitä – vaaleaverikön rantakuvat loksautti leukoja
- Yle: Senni Salminen teki rajun ratkaisun – tästä asiasta vaiettiin
- Sehän meni sekoiluksi – suomalainen hiihtoässä hämmensi lentokentällä
- Anni Vuohijoki sai tarpeekseen – laukoi suoraa tekstiä räjähdysherkästä aiheesta: ”Kerron nyt salaisuuden”
- Mitä Krista Pärmäkoskelle on tapahtunut? IL:lle karu analyysi
- Kamerat tallensivat vinoilun – näin Johannes Kläbo kuittaili Iivo Niskasesta
- Venäjän hiihtotähti Aleksandr Bolshunov avasi suunsa – lähetti suoran viestin länsimaille
- Wilma Murto avautui rankan päivän jälkeen – ”Tuon on loputtava”
- No huh – Norjasta pamahti raju väite Kerttu Niskasesta
- Karu vihjailu oli liikaa – Krista Pärmäkoski antoi palaa
- No huh – Norjasta pamahti raju väite Kerttu Niskasesta
- Nyt rävähti – suomalaiselta keihäsässältä hirmukaari
- Miten käy MM-kisojen? Suomen hiihtotähti teki rajun ratkaisun
- Karu vihjailu oli liikaa – Krista Pärmäkoski antoi palaa
- Norjan hiihtomaajoukkueessa kuohuu – Johannes Kläbo löi nyrkin pöytään
- Iivo Niskasen tyly touhu tallentui kameroihin – Viaplayn selostaja veti johtopäätöksensä
- Kyllä sen kaikki näkivät – Iivo Niskanen kommentoi Viaplaylla Johannes Kläbon tylyä temppua
- Wilma Murto avautui rankan päivän jälkeen – ”Tuon on loputtava”
- Venäjän hiihtotähti Aleksandr Bolshunov avasi suunsa – lähetti suoran viestin länsimaille
- Kamerat tallensivat vinoilun – näin Johannes Kläbo kuittaili Iivo Niskasesta