Tuoreelta pomolta loistouutisia naisten lentismaajoukkueelle: ”Vaikea nähdä syytä, miksi ei satsattaisi”
Suomen naisten lentopallomaajoukkue on noussut viime vuosina rajusti kohti Euroopan kärkeä. Tähän voi nähdä suurena syynä lentopalloliiton naisten toimintaan kohdistamat takavuosia suurimmat satsaukset.
Lentopalloliiton tuleva toimitusjohtaja Seppo Siika-aho lupaa hyviä aikoja naisten maajoukkueelle taustojen puolelta jatkossakin
– Minun on vaikeaa nähdä syytä siihen, miksi ei satsattaisi sillä tavalla kuin tällä tavalla tehdään. Aina resurssit ovat rajalliset, ja takavuosina, kun Mauro Berruto tuli miesten päävalmentajaksi, ja toimintaan satsattiin, niin silloin tehtiin hiljainen päätös, että satsataan miehiin, ja toivottiin, että voi kun voitaisiin jonain päivänä satsata myös naisiin, Siika-aho valottaa Suplan Palloralli-podcastin uusimmassa jaksossa.
– Nyt ollaan paljon paremmassa tilanteessa ja olen vankkumaton tasa-arvon kannattaja, eli vaikka miesten maajoukkue saa enemmän mediassa huomiota, pitää naisten maajoukkueelle taata hyvät olosuhteet, mahdollisuudet ja riittävät resurssit siihen, että menestys on mahdollista, hän sanoo.
Palloralli-podcast löytyy Suplasta.
LUE MYÖS:
- Silja Kosonen teki poikkeuksellisen ratkaisun – sitten tuli painava puheenvuoro
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Aino-Kaisa Saarinen antoi palaa Ylellä – musertava arvio Suomen hiihtotähdistä
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Peli on selvä: Karu totuus valkeni Krista Pärmäkoskelle
- Hiihtomaailmassa leviää shokkihuhu Iivo Niskasesta – Jasmi Joensuu ihmeissään