Kaisa Mäkäräinen valmistautuu parhaillaan kilpailuun.

Suomalainen ampumahiihtolegenda kertoi jo aiemmin valmistautuvansa joulukuussa Helsingissä järjestettävään hyrox-kilpailuun.

Nyt Mäkäräinen kertoi tuoretta tietoa kunnostaan Instagramin tarinapuolella. Suomalainen on kokeillut viimeisimpänä Koutsi365.fi:n PRO-juoksu- ja voimaohjelmaa.

– Oon nyt viikon yrittänyt tehdä 365.fi juoksu&voima -ohjelman PRO-versiota. Tein joka päivä jotain, ohjelmasta lopulta neljä treeniä. Luistin voimaharjotuksista, mitä eniten tarvisin. Mut eipä ole kyllä juoksuvauhtiakaan silleen kuin keväällä, Mäkäräinen kirjoittaa.

Suomalainen myöntää, että itsensä virittäminen iskuun vaatii paljon ponnistelua.

– Onneksi on vähän painetta saada ittensä kuntoon joulukuuhun mennessä. Hyvän juoksuvauhdin ja voiman kehittäminen on kyllä haastavaa miunlaiselle hidassoluiselle keski-ikäselle. Ja kaikki mitä saavuttaa, katoaa hetkessä, jos ei tee. PK kyllä säilyy, mut sen turvin ei kannata kisoihin lähteä, Mäkäräinen huomauttaa peruskestävyyteen viitaten.

LUE MYÖS: