Suomi jäi ensimmäistä kertaa 17 vuoteen ilman finaalipaikkaa MM-uinneissa – ”Iso pettymys siihen nähden, miltä lähtökohdat näyttivät”
Kuva: Getty Images
Lontoossa järjestettyjen parauinnin MM-kisojen parhaana suomalaissijoituksena kirjattiin Jessika Markkasen yhdeksäs sija 50 metrin vapaassa.
Lähtölistojen perusteella oli realistista odottaa kahta finaalipaikkaa, mutta Suomi jäi pistesijoitta, MM-tasolla ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2002. Myöskään yhtään henkilökohtaista ennätystä ei kirjattu. Kauden parhaaseensa ylsivät Meri-Maari Mäkinen ja Leo Lähteenmäki.
Lontoon MM-kisat olivat kaikkien aikojen isoimmat parauinnissa, eikä osallistujia tuntunut lainkaan haittaavan kisojen myöhästyminen parilla kuukaudella kisaisännän vaihtuessa Iso-Britanniaksi. Suomen joukkuueenjohtaja, parauinnin vastuuvalmentaja Jari Nordblom pani merkille kisojen koon ja tason.
– Suomelta yleisesti ottaen nämä kisat olivat iso pettymys siihen nähden, miltä lähtökohdat näyttivät. Tätä kilpaurheilu on, se on kovaa ja maailmalla mennään nyt kovaa, luokassa kuin luokassa, Nordblom toteaa.
Hän ei löydä mitään yksittäisiä syitä siihen, että Suomi ei onnistunut Lontoon olympia-altaalla:
– Syyt ovat varmaan jossain isommissa kokonaisuuksissa. Monilla uimareillamme on takanaan erittäin hyvä, onnistunut ja yksi parhaimpia kausia. On iso kysymys, miksi kauden parasta tulosta ei saada esiin täällä pääkisassa. Vastaus siihen ei ole yksiselitteinen, mutta sitä meidän täytyy tämän jälkeen pohtia.
Nordblom on Suomen MM-joukkueen viidestä uimarista yhden henkilökohtainen valmentaja, Meri-Maari Mäkisen. Urheilijoiden ja henkilökohtaisten valmentajiensa pohdiskelujen jälkeen Nordblom aikoo koota näkemykset siitä, miten onnistumisia jatkossa saadaan aikaan.
Tokion paralympiauintien osalta kahdella uimarilla on nyt vahvat rajan alitukset, Antti Latikalla ja Leo Lähteenmäellä. Paralympiauintien paikkojen osalta iso rajapyykki on tammikuun loppu, jolloin paikkojen määrään vaikuttava maailmanranking tulostetaan.
– Aika alkaa olla rajojen alituksen suhteen jo kortilla. Joulu-tammikuussa on parit näyttökisat. Nyt siis näyttää kahdelta paikalta Suomelle, Nordblom kertoo.
Lähde: Uimaliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Suvi Minkkinen tunnusti pelkonsa – yksi tilanne sai mielikuvituksen laukkaamaan
- Aitio: Jukka Jalosen nimi yhdistettiin rämpivään Liiga-jättiin
- Keihäslupaus kertoi kauden huolestuttavasta ongelmasta – taustalla raju tilanne
- Tiesitkö tätä yhteyttä Nooralotta Nezirin ja Suomen lentopallotähtien välillä?
- Superpesiksen finaaleissa nousi kohu – päätös on tehty
- Reetta Hurske jäi sivuun koko kesäksi – nyt tapahtuu jotain uutta
- Krista Rikka | Uutiset, ura, tilastot ja saavutukset
- Jättisopimus julki: Disney+ alkaa näyttämään NHL-otteluita suorana Suomessa
- Norjalainen urheilija kärysi dopingista – vetoaa lääkärin virheeseen
- Huuhkajien joukkue julkaistaan – superlupauksia ei valita mukaan?
- Martina Aitolehden salaisuus paljastui – tienasi Immu-illasta valtavan summan
- Reetta Hurske jäi sivuun koko kesäksi – nyt tapahtuu jotain uutta
- Tiesitkö tätä yhteyttä Nooralotta Nezirin ja Suomen lentopallotähtien välillä?
- Suomen naisten hiihtomaajoukkueessa synkkä tilanne – yksi on kadonnut täysin
- Dorothea Wierer: Yllättävä lajinvaihto!
- Jättisopimus julki: Disney+ alkaa näyttämään NHL-otteluita suorana Suomessa
- Krista Pärmäkoski paljasti elämänmuutoksen – ”Ei olisi tullut kuuloonkaan”
- Suomen lentopallomaajoukkue joutui tiukoille – sitten alkoi hurja nousu
- Pernilla Böckerman Sydney Sweeneyn kohumainoksesta: ”Todella kuvottava olo”
- Superpesiksen finaaleissa nousi kohu – päätös on tehty