Ohhoh! Wilma Murto vaihtaa valmentajaa – ”Meidän näkemykset eivät kohtaa tarpeeksi”

Kuva: Getty Images
Seiväshyppääjä Wilma Murto palaa Jarno Koivusen valmennukseen. Maaliskuussa alkanut yhteistyö Mikko Latvalan kanssa päättyi yhteisellä sopimuksella.
– Tähän ei liity dramatiikkaa. Todettiin yhdessä Mikon kanssa, että meidän näkemykset eivät kohtaa tarpeeksi. Kiitos Mikolle kaikesta ja erityisesti siitä, että hän lähti auttamaan minua vaikeassa tilanteessa kevättalvella vain muutaman päivän varoitusajalla, Murto sanoo.
Latvala näkee yhteistyön päätöksen samalla tapaa ja kiittää Kuortaneen Urheiluopistoa avusta.
– Minulta hatunnosto Kuortaneen Urheiluopistolle, joka järjesti kevättalvella Wilmalle asunnon, harjoitusmahdollisuudet ja valmennuksen tukipalvelut testauksineen päivän varoitusajalla, Latvala sanoo.
– Tehtiin Wilman kanssa lyhyellä varoitusajalla kevät ja kesä mitä pystyttiin ja saatiin minusta aikaiseksi eheä kesän kilpailukausi.
Kytölä, Jullenmaa ja Rovasalo treenikavereina
Murto siirtyi Latvalan valmennukseen kevättalvella. Sitä ennen hän harjoitteli Koivusen johdolla vuodesta 2014 viime vuoden syksyyn, jonka jälkeen hän ahersi Steve Ripponin valmennuksessa kuluvan vuoden maaliskuulle. – Vuosi on ollut raskas, mutta se on kasvattanut. Olen oppinut, mitkä ovat minulle ne ratkaisevan tärkeät asiat ja mistä itse haluan pitää kiinni. Parempi, että nämä kokemukset ja opit tulivat nyt eivätkä kymmenen vuoden päästä, Murto sanoo. – Tämä tarkoittaa myös, että meillä on nyt Jarnon kanssa eri lähtökohdat yhteistyölle. Turussa Murto liittyy Koivusen valmennusryhmään, johon kuuluvat Maria Kytölä, Kiia Jullenmaa ja Emma Rovasalo. Koivunen on ammattivalmentaja, joka työskentelee Turun Seudun Urheiluakatemialle ja toimii Suomen Urheiluliiton seiväshyppyvalmentajana. – Wilmalle tämä on tuttu ympäristö. On tutut akatemiapalvelut ja kaverit. Tänne hänen on helppo sopeutua, Koivunen sanoo. Lähde: UrheiluliittoLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timmissä tikissä – hiihtoässä Anita Korva esitteli rantakuntoaan
- Robert Helenius avautui kohtalostaan IS:ssä – ”Pahempi tuomio kuin raiskaajilla”
- Paljastus: Hiihdon supertähti Jessie Diggins loukkaantui – ”Voi ei”
- Hiihtonainen laitettiin riisuutumaan – oli paljastettava kaikki
- Krista Pärmäkosken ja Jasmi Joensuun yhteiskuva ei jätä paljon epäselväksi naisten väleistä
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen kertoi nyt tilanteestaan
- Takamukselle töitä – Lotta Harala käänsi katseita kuntosalilla
- Kaisa Mäkäräinen synkkää puhetta maailmanmenosta Ylelle
- Dorothea Wierer esitteli uutta kisa-asuaan – fanit sulaa vahaa
- Wilma Murrolla henkilökohtainen käänne – tämä mies astui naisen elämään
- HS: Suomalainen olympiatähti on poissa
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen kertoi nyt tilanteestaan
- Timmissä tikissä – hiihtoässä Anita Korva esitteli rantakuntoaan
- Robert Helenius avautui kohtalostaan IS:ssä – ”Pahempi tuomio kuin raiskaajilla”
- Suomessa heitettiin historiallisen pitkä keihäskaari
- Dorothea Wierer esitteli uutta kisa-asuaan – fanit sulaa vahaa
- Salailu päättyi nyt – Nooralotta Neziri löysi uuden uran
- Krista Pärmäkosken ja Jasmi Joensuun yhteiskuva ei jätä paljon epäselväksi naisten väleistä
- Paljastus: Hiihdon supertähti Jessie Diggins loukkaantui – ”Voi ei”
- Hiihtonainen laitettiin riisuutumaan – oli paljastettava kaikki