Erikoiseen tilanteeseen uusi käänne: Britannia ei suostunut luovuttamaan nelinkertaisen olympiavoittajan Mo Farahin dopingnäytteitä Wadalle – Väittää nyt ihan muuta!
Kuva: Getty Images
Maailman antidopingtoimisto Wada haluaisi tutkia uudestaan Mo Farahin dopingnäytteet, mutta Ison-Britannian antidopingtoimisto UKAD ei suostunut luovuttamaan olympiavoittajan näytteitä.
Nyt UKAD kertoo tekevänsä yhteistyötä Wadan ja muiden antidopingjärjestöjen kanssa. Toimiston tiedotteessa painotetaan, ettei se ole kieltäytynyt hallussaan olevien dopingnäytteiden tutkimisesta.
– UKAD ei ole kieltäytynyt ainoastakaan WADAn pyynnöstä. Emme ole vastaanottaneet heiltä mitään pyyntöjä meillä olevien testinäytteiden analysoimiseksi.
Farahin entinen valmentaja Alberto Salazarin joutui viime syksynä neljän vuoden toimintakieltoon dopingrikkeiden takia. Miehen suojattien vanhoja näytteitä on vaadittu testattavaksi.
Ison-Britannian antidopingtoimiston johtaja Nicole Sapstead paljasti aiemmin brittien luovuttavat näytteet vain, jos Farahia vastaan on uskottavia todisteita kiellettyjen aineiden käytöstä. Hän perustelee päätöstä sillä, ettei näytteiden säilymistä haluta riskeerata niiden avaamisella, ellei urheilijan syyllistymisestä dopingiin ole selkeitä epäilyksiä.
Farah on itse kommentoinut The Telegraphille, että hänen testinsä voitaisiin avata.
– Minua on testattu todella paljon, ehkä eniten maailmassa. Minun puolestani kaikki testit voi tutkia uudelleen, hän kommentoi.
LUE MYÖS:
- Pikaluistelun supertähti Jutta Leerdam pudotti shokkiuutisen
- Juoksutähti joutui pahoittelemaan käytöstään – taustalla tunteikas paluu
- Ylen tiedot: Gettomasa debytoi mahdollisesti koripallon Suomen Cupissa
- Ice Cage teki hurjan tuloksen – miljoonabisnes pyörii nyt kovilla kierroksilla
- Ensin Gettomasa, nyt Sabina Särkkä – Korisliigan nousija marssii ryminälle esille
- Kalle Palander pudotti ison uutisen – yllättyi itsekin: ”Ei s**tana”
- Kaikkien aikojen paras – Suomen miesten lentopallomaajoukkue kirjoitti historiaa
- Suomalainen yleisurheilun superlupaus teki peliliikkeen – seura vaihtuu
- Tämä kuva kertoo karua kieltään – Aleksandr Ovetshkin jälleen Putinin leirissä
- US Openin finaalissa nähtiin hurja näytös – voittaja kuittasi hurjan rahasumman
- Krista Pärmäkoski paljasti elämänmuutoksen – ”Ei olisi tullut kuuloonkaan”
- Hiihtolegendan kuolema musersi olympiavoittajan: ”Oli minulle kuin toinen isä”
- Alisa Vainio murskasi vastustajansa – laukoi sen jälkeen herkullisen kommentin
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Nooralotta Neziri yllättää – teki kumppaninsa kanssa ison päätöksen