Salibandyliitto teki päätöksensä pääsarjojen suhteen: SM-mitaleita ei jaeta missään sarjassa
Kuva: Juha Tamminen
Salibandyliiton hallitus päätti 12.3.2020 pitämässään kokouksessa pysäyttää kauden 2019-20 pääsarjoja lukuun ottamatta koronavirustilanteen vuoksi. Pääsarjojen (miesten ja naisten Salibandyliiga sekä miesten Divari) osalta vastaava päätös tehtiin lyhyen harkinnan jälkeen 14.3.2020.
Salibandyliiton eri sarjoissa pelaa kausittain noin 3000 joukkuetta ja otteluita kertyy kaikkiaan lähemmäs 30 000. Keskeinen sarjojen pysäyttämisestä juontuva kysymys on, kuinka epätavallinen tilanne vaikuttaa muun muassa loppusijoituksiin sekä sarjanousuihin ja -putoamisiin eri sarjaportailla.
Sarjatoiminnan pysäyttämisen vaikutuksia ratkomaan Salibandyliitto asetti ohjausryhmän, jonka alaisuuteen muodostettiin kolme työryhmää.
Liittohallitus päätti asioista seuraavasti:
Kauden 2019-2020 Suomen mestaruuksia
ja mitaleja ei jaeta missään sarjassa
Suomen mestaruudet ratkaistaan kunkin sarjan sarjajärjestelmän mukaisesti, mutta missään sarjassa niitä ei pelattu ratkaisuun saakka.
Kilpailusäännöissä tai eri sarjojen sarjamääräyksissä ei ole määritelty ratkaisuvaihtoehto(j)a Suomen mestaruuden tai muiden mitalisijojen ratkaisemiseksi silloin kun kautta ei ole mahdollista pelata loppuun saakka normaalisti.
Liittohallituksen päätös: Kauden 2019-20 Suomen mestaruuksia ja mitaleja ei jaeta missään sarjassa. Tilastoihin jää ottelutulokset ja pelaajakohtaiset tilastot keskeytykseen saakka pelatuista otteluista.
Edustukset Champions Cupissa ja Super Cupissa
Miesten Champions Cup: Suomen edustaja on Classic, koska se voitti miesten Salibandyliigan runkosarjan.
Naisten Champions Cup: Suomen edustaja on PSS, koska se voitti naisten Salibandyliigan NLA:n sijoitussarja A:n.
Uudessa kilpailussa, Super Cupissa (miehet ja naiset), ovat oikeutettuja pelaamaan Suomen mestari ja Suomen Cupin voittaja. Mikäli sama joukkue voittaa molemmat kilpailut, Suomen mestari kohtaa Suomen Cupin finaalin hävinneen joukkueen.
Miesten Super Cup: Classic – Nokian Krp
Classic voitti runkosarjan ja Suomen Cupin, Nokian KrP hävisi Suomen Cupin finaalin.
Naisten Super Cup: PSS – SB-Pro
PSS voitti sijoitussarja A:n ja SB-Pro voitti Suomen Cupin finaalin.
Miesten Salibandyliiga
Miesten Salibandyliigassa oli käynnissä puolivälierävaihe kauden keskeytyessä.
Putoamiskarsintaa (Welhot – Steelers) ei ehditty aloittaa.
Molemmat joukkueet jatkavat Salibandyliigassa.
ÅIF jäi runkosarjan viimeiseksi ja putoaa Divariin sarjajärjestelmän mukaisesti.
Kausi 2020-21 pelataan 14 joukkueella.
Miesten Salibandyliigan yhtä paikkaa tullaan tarjoamaan Divarin välieriin selvinneille joukkueille niiden runkosarjasijoituksen mukaisessa järjestyksessä – Nurmon Jymy (1.), FBC Turku (3.), Koovee (5.) ja Rangers (7.).
Miesten Salibandyliigajoukkueet kaudella 2020-21 (14 joukkuetta)
Classic, EräViikingit, Happee, Indians, LASB, Nokian KrP, Oilers, OLS, SPV, Steelers, Tiikerit, TPS, Welhot ja nousijajoukkue.
Divari
Divarissa ehdittiin pelata puolivälierät kauden keskeytyessä, mutta ei vielä välieriä. Yhtä paikkaa Salibandyliigassa tullaan tarjoamaan välieriin selviytyneille joukkueille yllä mainitun järjestyksen mukaan.
Putoamiskarsinta SB Vantaa – EräViikingit Akatemia jäi otteluvoitoissa tilanteeseen 1-1.
Molemmat joukkueet jatkavat Divarissa.
Loviisan Tor jäi runkosarjassa viimeiseksi ja putoaa kaudelle 2020-21 perustettavaan Suomisarjaan sarjajärjestelmän mukaisesti.
Miesten Divarin yhtä paikkaa tullaan tarjoamaan miesten 2. divisioonan lohkoissa keskeytyshetkellä sarjataulukoiden 1. sijalla olleille joukkueille niiden keskeytyshetken piste/peli -vertailun mukaisessa järjestyksessä – Hawks (2,76), SBT Suola (2,75), Blue Fox (2,55), RSS Panthers (2,53), KiPa-90 (2,27), FoSu (2,26) ja Kosken Dynamo (2,18).
Divarijoukkueet kaudella 2020-21 (14 joukkuetta)
EV Akatemia, FBC Turku*, Josba, Karhut, Koovee*, LNM, M-Team, NJ*, NST, O2-Jyväskylä, Pirkat, Rangers*, SB Vantaa, ÅIF ja nousijajoukkue. (*mahdolliset nousijat Salibandyliigaan, 1 paikka).
Naisten Salibandyliiga
Naisten Salibandyliigassa runkosarja ja sen jälkeiset sijoitussarjat ehdittiin pelata loppuun, mutta puolivälieriä ei vielä aloittaa.
FBC Loisto voitti pudotuspelikarsinnassa Pelicans SB:n. Näin Pelicans SB putosi NLB-tasolohkoon ja FBC Loisto nousi NLA-tasolohkoon.
Nämä tilanteet jäävät voimaan.
Liigakarsinnan 1. vaihe (NLB 5.-8. ja 6.-7.) jäi osittain kesken.
Mikään joukkue ei tipu sarjaporrasta alemmas. NLA ja NLB pelataan 8 joukkueen tasolohkoina kaudella 2020-21.
Naisten Salibandyliigajoukkueet kaudella 2020-21
NLA (8 joukkuetta): Classic, EräViikingit, FBC Loisto, Koovee, PSS, SB-Pro, SSRA, TPS.
NLB (8 joukkuetta): LoSB, NST, O2-Jyväskylä, Pelicans SB, Pirkat, Steelers, Welhot, ÅIF.
Salibandyliiton hallitus päättii sarjapaikoista myös muiden sarjatasojen osalta.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tiger Woodsista paljastui uusi tieto – yksi yksityiskohta herätti huomiota
- Espanjan jalkapallotähdelle murskaava tuomio – edessä yli kahdeksan vuotta vankeutta
- MM-kisojen ensimmäiset potkut – Valmentaja sai lähteä heti murskatappion jälkeen
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Täysi verilöyly UFC:ssa – mestaruusottelun tähti vietiin sairaalaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia