Suomalainen yleisurheilija voittoon – auttoi toiseksi tulleen sovitusti uuteen ennätykseen!
Kuva: Getty Images
Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Eemil Helander voitti vaivatta 22-vuotiaiden miesten 3000 metrin estejuoksun ajalla 8.59,55. Tallinnassa alle 23-vuotiaiden EM-kilpailuissa neljänneksi ennätyksellään 8.39,75 juossut Helander virittelee nyt kuntoa Kalevan kisoihin.
– Nyt, kun olympialaisten aikaan tuli pieni kisatauko, ajatuksena oli päästä täällä taas kisojen makuun ja saada muutama kisa alle ennen Kalevan kisoja, Helander kertoi.
Tampereen Kalevan kisoissa elokuun viimeisenä viikonloppuna Helanderin ohjelma on sama kuin Turussa eli 3000 metrin estejuoksu ja 5000 metriä. Viimemainittu laji kilpaillaan Turussa sunnuntaina.
Helander kiri viimeisen kilometrin 2.51,85. Helander ja toiseksi sijoittunut Joensuun Katajan Samuel Auvinen olivat sopineet, että pidetään sen verran vauhtia, että Auvinen pääsee ennätysvauhtiin. Auvinen veti 1000 metriä 3.04:ään, jonka jälkeen Helander meni kärkeen ja karkasi voittoon. Auvinen teki ennätyksensä 9.12,96.
– Yhdeksän minuutin alitusta toivon, mutta ehkä sitten Kalevan kisoissa, Auvinen sanoi.
Ikaalisten Urheilijoiden Oskari Kangasniemi voitti 19-vuotiaiden estejuoksun ajalla 9.42,36. Myös Kangasniemi voitti mestaruutensa Helanderin tapaan varsin vaivatta. Vammalan Seudun Voiman Samuli Kero oli toinen ajalla 10.07,69.
– Aika olisi saanut olla parempi, Kangasniemi tuumi.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yle: Teemu Pasanen rikkoo hiljaisuuden – suora vastaus Perttu Hyvärisen rajuun väitteeseen
- Olympialaisten rakennustyöt rajusti myöhässä
- Kerttu Niskaselta raju paljastus Ylelle: ”Sanoin siinä jo ääneen, että olympialaiset olivat tässä”
- Presidentti Alexander Stubb lähtee olympialaisiin
- Hilla Niemelän somepostaus – somekansa riensi kommentoimaan
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta koruton väite Johannes Kläbostä – ”Hänen ainoa akilleen kantapäänsä”
- Olympialaisten ensimmäinen doping-käry: Suvi Minkkisen kilpasisko jäi kiinni!
- Voitelupäällikkö kertoo Ylelle – ”Lähes jokaisella suomalaishiihtäjällä on olympialaisissa mukana uusia kohusuksia
- Krista Pärmäkoski saa huiman kunniatehtävän olympialaisissa – vierellä yllättävä Leijonat-pelaaja!
- Iivo Niskasen kilpakumppanilla mahdollisuus tehdä historiaa
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Olympialaisten ensimmäinen doping-käry: Suvi Minkkisen kilpasisko jäi kiinni!
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Sami Jauhojärvi avautui Iivo Niskasesta: ”Se harmittaa minua”
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Ylen asiantuntija ampui alas väitteet Ristomatti Hakolasta: ”Niin ei tule käymään”
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa